Mehmet ŞENLİK

Mehmet ŞENLİK

Bayramınız mübarek olsun

3.10.2014 günü, üç bayramı birden idrak edeceğiz inşaallah Teâlâ. Bundan maksadım o günün hem cuma, hem de Arefe Günü ertesi günün de bayram günü olmasıdır. Birçok Hadisi Şerif’in nassıyla sabittir ki; “Günlerin en hayırlısı Arefe Günü, sonra cuma günü, sonra Kurban Bayramı günüdür.” İnşaallah üst üste üç bayramı birden idrak etmiş olacağız. Zaten Arefe günü sabah vaktinden itibaren teşrik tekbirlerine başlamak suretiyle bayram atmosferine girmiş olacağız. Haccın böyle bir güne tevafuk etmesine haccülekber denilir. Hacdakiler tekbir yerine telbiye edecek, yani “lebbeyk allahume...” diyecekler.
İşte işin bu yönüyle bayrama baktığımız zaman üç kere sevinip şükretmemiz gerekir. Başka bir ifadeyle iç içe üç bayramı yaşama hakkımız olur. Ama ne yazık ki, bütün bir ümmet olarak yine buruk bir bayrama girmiş olacağız. Zira İslam coğrafyasının kahir ekseriyeti bayram duygusundan yoksun, içi buruk ve gözü yaşlı olarak bayram atmosferine giriyor. Yine her tarafta kan, yine gözyaşı, yine bombalar, yine savaşlar, yine baskınlar, yıkımlar, yine annelerin feryatları ve çocukların figanları...

Ancak her ne şekilde ve hangi şartlar altında olursak olalım, bizler yine ruhen ve bedenen özgür ortamlarda bayramımızı bayram olarak yapmalıyız. Zira bayram bizim en büyük etkinliğimiz ve en etkin dinamizmizdir. Bayramın kitleler üzerinde derin etkileri ve heyecanı vardır. Toplum fertlerinin birbirlerine bağlanması, birleştirmesi ve kaynaşması için bayram, en güçlü vesiledir.

Bu itibarla, birilerinin kara bayram diye ilan ettikleri palavraların etkisinde kalarak bayramı bir yas veya eylem vasıtası yapmaya fırsat vermeyelim. Onların İslam’a ve İslami değerlere saygıları olmadığı ve hatta düşmanlıkları olduğu için bir nevi protesto edercesine havadan sudan bahanelerle Müslümanlara bayramı haram etmeye, yaşatmamaya çalışırlar. Çünkü onların bu bayramdan pek kazançları yoktur. Bu bayram sadece ve sadece Müslümanlarındır.

İslam’da kara bayram diye bir şey yoktur. İçimiz buruk da olsa, dertli ve kederli de olsak yine bayramı bayram olarak yapmaya çalışalım. Dertlilerin, üzgünlerin, yalnızların, evi barkı olmayan muhacirlerin ve mahrumların yanında görünerek onlarla birlikte bayram yapalım. Keseceğimiz kurban etleriyle onların da yüzlerini güldürelim.

Tüm iman ehliyle kucaklaşmak, dargınlarla barışıp helalleşmek için bayramı bir fırsat bilelim. Artık sen-ben kavgalarını, mezhep-meşrep taassubunu bir kenara bırakıp ümmetin vahdeti için omuz omuza vererek şer odaklarına karşı tek ümmet olmanın bilincini ortaya koyalım ve onun için çalışalım.

Bu vesileyle tüm İslam âleminin Mübarek Kurban Bayramı’nı, en kalbi duygularımla tebrik eder, bayramın tüm Müslümanlar için büyük hayırlara, kurtuluşlara, yakın zaferlere ve vahdete vesile olmasını, Müslümanlar arasındaki dargınlık ve kırgınlıkların ortadan kaldırılıp kardeşlik, huzur ve barış getirmesini Rabbimden niyaz ederim.

http://cinarinsesi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.