Bebek katili Yezid

Yezidi yakından tanımak bütün vasıflarını bilmek çok önemlidir. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki algı operasyonları ile Yezid'ler kendilerini Hüseyin, Hüseyinleri de Yezid gibi göstermeye çalışabiliyorlar. Kimse mertçe Yezid'in izinde olduğunu söyleyemiyor.

Üzerinde ittifak edilen tek şey Yezidin kötü olduğu konusudur.

Yezid/ler'i nasıl tanıyacağız:

1-Yezid Irkçı, Faşist ve Ulusalcıdır. Ümeyyenin üstünlüğünü kabul eder. Emevi veya Arap olmayan Müslümanlara “ikinci sınıf” muamelesi yapılmış Müslüman olmaları dahi kabul edilmemiştir.

2-Yezid mütecavizdir, saldırgandır. Kavgayı ilk başlatandır. Hz. Hüseyin Medine'de tebliğ ve taatla meşgul iken O'nu biate zorlayan Yezid'tir. Ya İtaat(biat) edersin ya da katledilirsin. Emevi'lerin zulmünden, şerrinden kaçıp kâfir beldelere sığınanların olduğunu biliyoruz.

3-İktidar için her yolu meşru görür. Meşruiyetinin kaynağı hile güç ve desisedir. Aşiret reislerini toplayarak “aşiretinizden bir kişi Hz. Hüseyin'e destek olursa canınızla ödersiniz” diye tehditte bulunmuştur. Her aşiret kendi içinde hiç kimsenin Hz. Hüseyin'e taraf olmaması için oto kontrol sağlamıştır.

4-Çok kirli bir savaş yürütmüştür. Rakiplerini; eşlerine, baba, kardeş ve çocuklarına öldürtmekten çekinmemiştir. Mesela Hz. Hasan'ı eşine zehirletmiştir. Hz.Hüseyin'in üzerine kardeşi gibi olan çocukluk arkadaşı büyük sahabe Sa'd b. Ebi Vakkasın oğlu Ömer'i özellikle göndermiştir.

5-Yezid bebek katilidir. Ali Asgar'ın katilidir. 6 aylık bebeği sırf dehşet saçmak, acımasızlığını göstermek için katletmiştir. Ali Asgar yani Küçük Ali.

6-Yezid saltanat düşkünüdür, sarayında ahlaksız ve müptezel bir hayat yaşamıştır. Çok sayıda cariyelerle işret içerisinde yarı ayık yarı sarhoş bir hayat sürmüştür. Sarayında köpek beslemiş “it sever” biridir.

7-Yezid, İslâm'ın kutsallarına zerre kadar hürmet etmemiştir. Harre vakasında olduğu gibi çoğu sahabe eşi ve kızlarından oluşan müminlerin masum kadınlarına tecavüz, üç gün süre ile serbest bırakılmıştır. Namusa açıkça savaş açılmış, namus kabusa dönüşmüştür.

8-Yezid, Allah'ın evini yıkmış harabeye çevirmiştir. Kâbe'yi yıkan bu zihniyetten camilere hürmet beklenemez. Ka'beyi mancınıklarla yıkanlar camileri ahıra da, cephaneliğe de çevirir, içinde alkol dahi alırlar.

9-Allah'ın kitabı bunlar nezdinde sadece iktidarlarını muhafaza için parçalanıp mızrak uçlarına takılacak bir araçtır. Onun için Mushaf'ı yırtmak parçalamaktan asla çekinmezler.

10-Yezid'in arkasındaki irade asla özgür bir irade değildir. Zorbalığa korkuya dayalı bir taraftarlık, niteliksiz bir çoğunluğun kalabalığın karşı tarafa verdiği korku ve dehşetle devşirilen yeni taraftarlardan müteşekkil olduklarından çok da uzun ömürlü olmayan bir saltanata sahiptirler.

Belki dikkatinizi çekmiş olabilir bahsettiğimiz olayların bir kısmı Yezid bin Muaviye dönemine ait değildir. Aslında kast edilen Yezidliktir. Başka bir ifade ile “Yezidizm”  artık kötülerin ortak bir vasfı olmuş bir zihniyetin sembolü haline gelmiştir. Dileyen yukarıdaki vasıflara bakarak kendi zamanının ve mekânın Yezidini tanıyabilir. Yezide karşı olmak Hüseyin olmayı gerektirir. Bu da hile, entrika, zulüm, zorbalık, karşısında cesaret gerektirir. İcabında seninle saf tutup namaz kıldıktan sonra seni kılıçlarla doğrayacak ihanetlere göğüs germeyi gerektirir.

Hüseyin olmanın vasıfları başka bir yazıya İnşaallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.