Beyaz Altın (Pamuk) İle İlgili Son Veriler

Geçen haftaki yazımızda pamuk ekimine başlandığını belirtmiştik. Hafta sonuna kadar iklim şartları uygun olursa pamuk ekiminin % 30 oranında gerçekleşeceğini belirtmiştik, fakat ekim için son hazırlıklarını yapan çiftçilerimiz yağmurun yağması nedeniyle pamuk ekimini ertelemek zorunda kaldı. Onun için şu ana kadar %10 civarında pamuk ekimi gerçekleşmiş bulunmaktadır. ABD’de ise bu oranın % 15 dolaylarında olduğu görülmektedir. Diğer Dünya ülkelerinde de pamuk ekim oranları aşağı yukarı iklim şartlarının el verdiği ölçüde aynı seyirde devam etmektedir.

        Pamuk üreticilerinin birim fiyat konusunda endişeli oldukları gözlenmektedir. Dünyanın sürekli değişen ekonomik dengeleri 2012/2013 tekstil sektörünü nasıl etkileyeceği konusunda bir tahminde bulunmak hayli zor görünüyor. Fakat en azından kısa vadede; ellerinde pamuk stoku bulunduran firmaların fazla bir beklenti içinde bulunmamalarını tavsiye ediyorum. Görünen o ki uzun bir zaman diliminde, kısa aralıklarla işlemlerin gerçekleşmesinin devam edeceğidir. Çünkü şu anda Türkiye geneli 250.000 Ton preseli balya stoku bulunmaktadır. Türkiye’nin de aylık tüketimi 100.000 Ton civarındadır. Burada yeni pamuk sezonuna 5 ay gibi bir süre olduğuna göre Türkiye sanayicisinin 500.000 ton preseli balyaya ihtiyacı var. Bu ihtiyacın zaten yarısını biz karşılıyoruz, geri kalan kısmını da muhtelif ülkelerden çok rahat bir şekilde karşılayabiliyoruz. Bu sebepten dolayı tüketici firmalar rahat ve ham madde temini için herhangi bir endişe taşımamaktadır. Piyasaların durgun olmasının, alıcı firmaların azlığı, işlemlerin küçük oranlarda gerçekleşmesinin altında yatan neden budur. Ayrıca dünya pamuk stokları ve dünya pamuk tüketim oranları karşılaştırıldığı zaman pamuk talebinin çok rahat karşılandığı görülmektedir.

        Bu haftaki pamuk fiyatlarında az da olsa bir düşüş yaşandı. Bunun birinci sebebi talebin yetersizliği, arzın fazlalığı olarak görülmektedir. ABD pamuk borsasındaki gevşeme de fiyatların gevşemesinde etkili rol oynamaktadır. Şu an fiyatlar şöyledir:

       EGE GARANTİ          :  3.60 ile 3.65

        Ege St -1 Byz           :  3.50 ile 3.55

        Hatay Ekstra            :  3.30 ile 3.35

        Diyarbakır Ekstra    :  3.30 ile 3.35

        Şanlıurfa Ekstra       :  3.25 ile 3.35

        Şanlıurfa St-1           :  3.10 ile 3.20

        Çukurova Ekstra      :  3.20 ile 3.25  aralığındadır.

       Ellerinde pamuk bulunduran özellikle de emtia kredileri karşılığında pamuk stok eden firmalara tavsiyem; fazla fiyat yükseliş beklentisi içerisine girmeyip ellerinde ki pamuğu kısa aralıklarla paraya çevirmeleridir. Bir tarafta fiyat olarak yerinde sayan bir mamul, öbür taraftan civciv çıkaran bir banka parası; Böyle bir alış verişten bugüne kadar hiç kimse hayır görmediği gibi bundan sonra görmesi de mümkün değildir.

         Rabbim kimsenin emeğini boş çıkartmasın ve helal rızık ile rızıklandırılan kullarından eylesin. Amin!    Allah Yar ve Yardımcınız olsun.

Çınarınsesi.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.