Bir kitap daha "muzır yayın" ilan edildi

Bir kitap daha "muzır yayın" ilan edildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, "Makul Şüphe" isimli kitabın "18 yaşından küçüklerin maneviyatları ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna" karar verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında incelemeye aldığı "Makul Şüphe" isimli kitabın içerisinde yer alan edebe aykırı, yakışıksız ifadeler ile toplumun aile yapısına uygun olmayan sapkın ilişkilerin anlatıldığı ifadelerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatları ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlığın web sitesindeki bilgiye göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, orijinal adı “Reasonable Doubt” olan ve Whitney Gracia Williams tarafından yazılan, 2020 yılında ilk baskısı yapılan “Makul Şüphe” isimli kitap hakkında Bakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca değerlendirilme yapılması istenildi.

Kurul tarafından kitap ile ilgili yapılan incelemede, kitabın tamamında edebe aykırı, yakışıksız ifadeler olduğu, toplumun aile yapısına uygun olmayan çarpık ilişkilerin anlatıldığı ifadeler bulunduğu görüldü. Buna göre, “Makul Şüphe” kitabının 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verildi.

Bakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından bugüne kadar 14 bin 13 süreli yayın ile 27 kitap değerlendirildi ve 20 kitap hakkında küçükler için zararlı olduğu yönünde karar verildi. Ayrıca müstehcenlik suçu ile ilgili 5 bin 58 adet adli bilirkişi raporu hazırlandı ve adli makamlara gönderildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler