Biri terörist mi dedi?

İsmail Heniyye, yatsı namazını kılmak için camiye girecekken ABD'nin kendisini “terör listesine” aldığı haberini verdiler. Tebessüm ederek başını iki yana salladı.

Namazı Muhammed süresiyle kıldırdı

Ta ki “İşte böyledir, Allah müminlerin dostudur. Kâfirlerin ise asla dostu yoktur” ayetiyle rükûa vardı.

***

Dönemin zalim ve tağutları kendilerine boyun eğmeyen, zulüm ve ifsatlarına karşı duran Peygamber, Peygamber varisi davetçi, âlim ve müminleri kötülemek, tahkir etmek, halkın gözünde küçük düşürmek için değişik isim ve sıfatlar takmışlardır.

Takılan bu isim ve sıfatlar o dönem revaçta olan, insanlara itici gelen, söylendiğinde insanların zihninde nefret uyandıran, tehlike ve zararı çağrıştıran kelime ve kavramları özellikle seçmişlerdir.  Kelimeler değişse de dönemin terminolojisine uygun eş anlamlı ve aynı manaya gelen kelimeler kullanılmıştır. Zalim, kâhin, bozguncu, sihirbaz, asi, aşırıcı, dinci, radikal, fundamentalist ve günümüzde terörist…

"Bunu tanrılarımıza kim yaptı? Kim cüret etti ilâhlarımıza bunu yapmaya! Muhakkak o kim ise zalimlerden biridir' dediler." Enbiya, 59

"Ve sen (İbrahim) , yapacağın işi (cinayeti) de işledin; sen nankörlerdensin." Şuara: 19

Dedi ki: "Ey Musa, sen bizi sihrinle yurdumuzdan sürüp çıkarmaya mı gelmiş bulunuyorsun?" Taha: 57

***

ABD, 21 yıl önce 1997 yılında HAMAS'ı terör örgütleri listesine almış, rahat etmemiş olacak ki 2001 yılında ise ‘özel terör listesine' aldı. Bu da yetmedi, 31 Ocak 2018 Çarşamba günü HAMAS Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye'yi terör listesine eklediğini açıkladı.

Bu karar ile Amerika tarafından terör listesine alınan Filistinli sayısı sekize çıkmış oldu. Bunlar,  HAMAS liderlerinden Yahya Es-Sinvar, Ruhi El-Müştehi, Muhammed Dayf, Fethi Hammad, Ahmed El-Ğandur, İslami Cihad hareketi lideri Ramazan Şellah ve yardımcısı Ziyad En-Nehhale'dir.

Fransızcadan Türkçe 'ye geçen ‘terör' kelimesi Türk Dil Kurumu'nda şöyle açıklanmaktadır. Korku salma, yıldırma. Genellikle siyasal bir dava uğruna girişilen, toplumu korkutmaya, yıldırmaya yönelik her türlü eylem. Terörist ise, terör eylemini yapandır.

Bu manaya bakıldığında esas terörist Amerika'dır, Trump'tır, Siyonizm ve elebaşlarıdır. Kendi amaç ve hedeflerine ulaşmak için hiçbir insani, ahlaki, vicdani ilke ve kural tanımamakta. Şehirleri içindeki insanlarla atom bombalarıyla yakıp yıkmaktan, nesli ve ekini ifsat etmekten, ataları Firavun gibi doğmamış bebeleri katletmekten geri durmamaktalar. İşte Vietnam, Irak, Afganistan, Suriye…

Bugün yeryüzünde ne kadar işgal, katliam, savaş, çatışma, fakirlik ve yoksulluk varsa hepsinin müsebbibi -ama direk ama dolaylı- Amerika ve Batı dünyasıdır.

İsmail Heniyye, HAMAS ve diğer Müslümanlar, zulme, emperyalizm ve sömürüye, yıkım ve istilaya karşı duran; dinlerini, vatanlarını ve onurlarını korumak için mücadele eden azizlerdir. Günümüzün Firavun ve Nemrutlarına karşı durduğundan dolayı kim terörist diye damgalanıyorsa bu onun için bir onur ve şereftir. Günümüzde Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Muhammed Aleyhumusselam, sağ olsaydı zerre miktarı şüphemiz olmasın emperyalistlerce ‘terörist' diye suçlanacak, isimleri ‘terör listesi'nin en başlarında yer alacaktı.

Bu şeytani kara propagandaya karış bizlere düşen,  ‘Şu halde sen, öğüt verip hatırlat; çünkü sen, Rabbinin nimetiyle ne kâhinsin, ne mecnun.'  (Tur: 29) ayetini pratiğe geçirmek olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.