Abdullah TOPRAK

Abdullah TOPRAK

Blogger-Blogspot kullanımı

Blogger kısaca Google’un blog hizmeti olarak tarif edilebilir. Blogger ile blogspot arasında bir fark yok. Yani Google’un blog hizmetinden faydalırken Blogger ile giriş yaparsınız kullanıcı adınız ise kullaniciadi.blogspot.com.tr şekkinde olur.

Blogger’ı diğer ücretsiz bloglardan ayıran özellikler neler? Ücretsiz olması, içerik eklerken bir kısıtlama getirmemesi ve ücretsiz sunucu hizmeti vermesi. Blog sitenizi istemeniz halinde kendi sunucunuza bağlayabilirsiniz. Blogger’ın WordPress’ten geri kalan yönleri olmakla beraber verdiği hizmetlerin tamamının ücretsiz olması ile WordPress’in önüne geçmesini sağlıyor. WordPress ile de kullaniciadi.wordpress.com şeklinde ücretsiz hesap açabilirsiniz. WordPress ile özel alan kullanabilmek için ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz sürümde video ve resim için toplamda 3 GB alan vermektedir. WordPress sunucuları Blogger sunucuları kadar hızlı değildir. WordPress arama motorlarında daha üst sıralarda olabilmektedir. Blogger bu konuda WordPress kadar iyi değildir.

Blogger hesabınız varsa ücretli ya da ücretsiz birçok temaya ulaşabilirsiniz. Blogger hesabı açabilmek için Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Farklı bir e-mail hesabı ile Blogger hizmetinden faydalanamazsınız. Özel bir alan adınız varsa bu alan adını Blogger hesabınıza bağlayabilirsiniz. Blogger’a eklenen içerik konusunda kısıtlama olduğu söylenmektedir. Google’un bu konuda bir kısıtlamasının olduğu kesin değildir.

Blogger sitenize reklam alarak kazanç elde edebilirsiniz. Bunun olabilmesi için Google Adsense hesabınızın onaylanması gerekmektedir. Blogger sitenize ekleyeceğiniz orijinal içerik ile ilk sıraya yükselmeniz çok kolay olacaktır. Söylentilere göre Google kendi hizmeti olduğu için Blogger içeriklerini aramalarda öne çıkarmaktadır. Açtıkları Blogger hesapları ile çok iyi reklam geliri elde edenler de vardır. Kısaca Google tüm hizmetlerini ücretsiz verir hem kazandırır hem de kendisi kazanır.

Dünyada birçok yazar, şahıs Blogger hizmetinden faydalanmaktadır. Blogger kullaniciadi.blogspot.com.tr gibi bloglara https desteği vermektedir. Son zamanlarda özel alan adı olan blog hesaplarına da https desteği verdiği görülmektedir. Blogger şu an için AMP’yi desteklememektedir. Buna rağmen Blogger için direk AMP uyumlu temalar da mevcuttur. Birçok Blogger uzmanı AMP teması kullanma konusunda acele etmemek konusunda uyarıyor bu konuda Googl’un yayınlayacağı temaları beklemenin doğru olacağını söylemektedir.

Var olan siteniz için Blogger hesabı açabilirsiniz. Sitenizde paylaştığınız içerikleri Blogger’a link olarak ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sitenize ait linkler aramalarda üst sıralara yükselir. Sitenize ait içerikler site dışı SEO olarak adlandırılan sosyal medya hesapları ile paylaşıldıkça aramalarda üst sıralara yükselir. Yani sitenize eklediğiniz içeriğe ait linkler Facebook, Twitter, Google +, Blogger, WordPress vb. sitelerde ne kadar çok paylaşılırsa sitenize ait içerik o kadar ilk sıralara yükselir. Google arama motorları içinde en fazla arama yapılan arama motorudur. Google, sosyal medyada bir link ne kadar paylaşılırsa o linke o kadar değer verir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.