Brezilya'da "Ulusal Kamu Güvenlik Gücü" devrede

Brezilya'da "Ulusal Kamu Güvenlik Gücü" devrede

Brezilya'da devam eden gösterilere şiddet bulaşması üzerine önlem alan hükümet bazı kentlere "Ulusal Kamu Güvenlik Gücü" sevk edecek.

Brezilya'da halkın, hükümet politikalarına karşı "daha iyi bir yaşam" için geçen hafta başlattığı protestolar etkisini artırarak sürüyor.

Metro ve otobüs biletlerine yapılan zamma tepkiyle, geçen hafta nispeten küçük gruplar tarafından başlatılan gösteriler, birkaç gün içinde kitlesel bir eyleme dönüştü ve ülkenin hemen her yanına sıçradı.

Protestolar, geçen hafta Sao Paulo'da çok sayıda vatandaşın polisin sert müdahalesine maruz kalmasının ardından, daha da büyüdü. Halk, müdahalenin iç basında yeterince duyurulmamasına da tepki gösterdi. 

Ulusal Kamu Güvenlik Gücü devrede

Üniversite öğrencilerinin ve orta yaşlı çalışanların aileleriyle katıldığı barışçı gösterilere, kimi radikal grupların şiddet bulaştırması üzerine hükümet önlem aldı.

Dünya Kupası karşılaşmalarının yapılacağı Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara ve başkent Brasilia'ya Ulusal Kamu Güvenlik Gücü (FNSP) sevk edilmesine karar verildi.

Brezilya'daki kamu güvenlik güçlerine destek vermek amacıyla 2004 yılında oluşturulan FNSP, toplumsal huzursuzlukların ve sıradışı durumların baş gösterdiği durumlarda devreye giriyor.

Devlet Başkanı Rousseff'ten gösterilere olumlu yaklaşım

Gösteriler sürerken, Brazilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in olaylara ilişkin ilk açıklaması olumluydu.

"Pek çok kişinin daha iyi bir ülke için mücadele verdiğini" söyleyen Rousseff, "Hükümetim, değişim isteyen sesleri dinliyor" diyerek, "Halka kulak verilmesi gerektiğine" işaret etti.

"Gösterilerin boyutunun, ülkenin demokratik gücünün kanıtı" olduğunu kaydeden Rousseff, "Pek çok genç insanı, yetişkini, torunu, babayı ve dedeyi, ellerinde Brezilya bayraklarıyla, milli marşımızı söylerken ve daha iyi bir ülke için mücadele verirken görmek güzel" ifadesini kullandı.

Türkiye ve Brezilya'nın büyümesi başka ülkeleri rahatsız ediyor

Öte yandan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Brezilya'daki gösterilerle Türkiye'deki Gezi Parkı odaklı gelişmeler arasındaki benzerlikleri AA muhabirine değerlendirdi.

Laçiner, "Hızlı büyüyen ülkeler, Batı ülkeleri tarafından istismar ediliyor. Türkiye, Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi büyüyen ülkeler, klasik büyük devletlerin gücünde nispi bir zayıflamaya yol açıyor. İki ülkenin hızlı büyümesi, gelişimi ve değişmesi başka ülkeleri rahatsız ediyor" dedi.

Prof. Dr. Sedat Laçiner, iki ülkede yaşanan olaylar arasındaki temel farkın ise Türkiye'deki olayların siyasi gerekçelerle, Brezilya'daki olayların ise ekonomik talepler ve yolsuzluk nedeniyle başlaması olduğunu söyledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.