1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Bu günler Rabbimizin adının yüceltildiği günler olmalı
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bu günler Rabbimizin adının yüceltildiği günler olmalı

A+A-

Artık dolarla yatıp kalktığımız yeter diyorum. İnsanımızıAllah Teâla'yı tamamen unutmakla itham etmiyorum. Hatta yaşadığımız krizi bile imanla, Allah'a tevekkülle atlatanlarımızı gördükçe seviniyorum, yıkılmazlığımızı bile burada görüyorum.

Fakat buna rağmen ülkenin büyük çoğunluğu olarak parayı böylesine gündem yapmamızdan dolayı Rabbimizin hoşnutluğundan uzaklaştığımızın da farkında olmalıyız.

Çünkü bu günler, Rabbimizin isminin çokça zikredilmesi, yüceltilmesi gereken günlerdir.

Elbette Rabbimiz ekberdir, azîzdir, yüceler yücesidir. Biz O'nu dilimizle yücelttiğimiz için yüce değil, O kendisi yücedir. Şu var ki, önemli olan bizim yanımızda, bizim kalbimizde, bizim yüreğimizde de yüce olmasıdır.

Hac ibadetinin ifa edildiği topraklar şu anda tekbirlerle, tehlillerle inlemektedir. Arefe günü sabah namazıyla birlikte Müslümanlarşer'î bir yükümlülük olarak yerine getirecekler.

Aslında Peygamber Aleyhisselam'ın bildirdiği üzere; “Beş vakit namaz, tavaf, sa'y ve haccın bütün rükünleri zikrullahıikâme etmek içindir” Yani Müslümanlar özellikle bu günlerde hayatın bütün alanlarına Allah'ın ismini nakşetme yükümlüğündedir.

Onun için şu günden itibaren gündemimizi bu istikamette değiştirmeliyiz. Sadece ibadet vakitlerimizde değil, Müslüman kardeşler olarak bir araya geldiğimizde de gündemimiz Rabbimizin adını yüceltmek olmalıdır.

Bu bize izzet ve değer kazandıracaktır. Unutmayalım ki ümmet olarak dünyayı gözümüzde ve gönlümüzde büyüttüğümüzde bizde İslam'ın heybeti, mehabeti çekilip alınır, bu bir Nebevî uyarıdır. İyi bir maksatla da olsa parayı doları, döviz kurlarını dilimizden düşürmediğimiz müddetçe küçüldükçe küçülürüz.

Aslında bugün Müslümanlar olarak şiddetle muhtaç olduğumuz şeylerin başında İslamî heybet, mehabet, bir başka kelimeyle ifade edecek olursak izzet gelmektedir. Ve “her kim izzet istiyorsa iyi bilsin ki izzet tamamen Allah'a aittir.”

Ancak azîz olan Allah ile izzet sahibi olunabilir.

Dikkat edin, Zilhicce'nin ilk on günündeyiz ve çabucak da geçiyor bu günler.

Rabbimiz en iyi bir şekilde değerlendirmeyi bizlere lutfeylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.