Bursa'da öğrencilere müstehcen kitap dağıtılmasına tepki

Bursa'da öğrencilere müstehcen kitap dağıtılmasına tepki

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, Nilüfer Belediyesinin yazarlarla söyleşi projesi kapsamında okullarda müstehcen içerikli kitapların öğrencilere dağıtılmasına tepki gösterdi.

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen ilkelere tamamen aykırı, bozuk üslupla yazılmış Muzaffer İzgü’nün “Zıkkımın Kökü” adlı kitabın okullarda gelişme çağındaki öğrencilere dağıtılmasını eleştiren Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker, projeyi hazırlayan Nilüfer Belediyesine, izin veren yetkililere, “Bu ahlaksızlığın hesabını kim verecek?” diye sordu.

“Toplumun örf, adet, gelenek ve değerleriyle bağdaşmayan bu kitap okullarda nasıl dağıtıldı?

Nilüfer Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü eğitimle ilgili iki proje öngördüğünü hatırlatan Başkan Numan Şeker, bu proje kapsamında öğrencilerin sadece yazarlarla buluşabilmesine ilişkin onay verildiğine dikkat çekti.

Şeker konuşmasına şöyle devam etti: “Kitap dağıtımı ile ilgili onay alınmamasına rağmen içeriği ilgili makamlarca incelenmeden Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün müstehcenliği göz ardı ederek çocuklara kitap dağıttığına dikkat çeken Şeker, 11 Ekim Salı günü Üçevler Kütüphanesi ve Nazım Hikmet Kültür Evinde, Muzaffer İzgü ile öğrenciler buluşturulmaya amaçlanmış projede okullara kitap dağıtımı izni olmamasına rağmen Muzaffer İzgü’nün ‘Zıkkımın Kökü’ adlı kitabı Nilüfer Belediyesi tarafından okullara dağıtılmıştır. Kitabın içeriğinde Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen ilkelere tamamen aykırı milletimizin değerleri ile örf adet gelenek ve görenekleriyle ahlaki değerleriyle hiç bağdaşmayan cümleler olmasına rağmen bu kitap okullara nasıl dağıtılmıştır?”

Basının huzurunda kamuoyundan özür dileyerek, kitabın sayfalarından alıntılar yapan Şeker,

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda eğitimin amaçlarının “beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek.” şeklinde sıralandığını hatırlattı.

“Yetkilileri gereğini yapmaya davet ediyoruz”

Konuyla ilgili yetkililere seslenen Numan Şeker, “Şimdi buradan soruyoruz, bu projeyi hazırlayan Nilüfer Belediyesine, bu projeye izin veren yetkililere ve bu ahlaksız içerikli bu kitabı okullara dağıtanlara soruyoruz! Bu ahlaksızlığın hesabını kim verecek? Eğitim-Bir-Sen olarak buradan yetkililere seslenerek, bir an önce dağıtılan kitapların okullardan toplatılmasını ve ilgililer hakkında gereken işlemin yapılmasını talep ediyor ve bu işin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” şeklinde konuştu.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler