1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Bütün zamanlarda Ulemânın görevi zordur
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bütün zamanlarda Ulemânın görevi zordur

A+A-

Belki çoğumuz İslam âlimleri için en zor zamanları küfrün hakim olduğu dönemler diye biliriz. Bizi böyle düşünmeye sevk eden bir takım haklı sebepler de vardır.

İster küfrün hakim olduğu diyarlar ve dönemler olsun ister zulmün hakim olduğu diyarlar ve dönemler olsun İslam alimleri bütün şimşekleri üzerine çekmiş, bütün yük ulemânın omuzları üzerine binmiştir.

Genellikle canlarını bu uğurda vermişlerdir. Müslümanlar olarak bunda yadırganacak bir şey görmüyoruz. Elbette Peygamber varisi olmak kolay değildir. Peygamber'in (s.a.v) eli hangi taşın altındaysa onların eli de aynı taşın altında olacak.

Elhamdülillah küfrün, zulmün ve tuğyanın hakim olduğu zamanlara ve zeminlere bir bakın, hep o şehid âlimlerin bayraklaştığını göreceksiniz.

Ümmet onları hiç bir zaman unutmamış, onların şehadetinden sonra da hep onların izinden gitmiş, onların geride bıraktıkları eserleri ve hatıraları hep baş tacı edilmiş, velhasıl ümmet onların kadrü kıymetini bilmiştir.

Fakat Ulema için zor zamanlar ve zeminler sadece küfrün ve zulmün hakim olduğu dönemler değil az çok Müslümanların hakim olduğu dönemler de onlar için zor, hem de daha zor olmuştur.

Maalesef gerek tarih boyunca gerek günümüz dünyasında İslam âlimleri Müslümanların hakim olduğu yerlerde de zor zamanlar yaşaya gelmiştir.

Belki zindanlarda ve darağaçlarında ölmemişler ama ölümün bir başka çeşidiyle karşılaşmışlardır.

Çünkü âlimler sadece zindanlarda ve darağaçlarında değil saraylarda, saray sofralarında da susturulur.

Daha önce küfre karşı, zulme ve tuğyana karşı yiğitçe ayağa kalkan nice âlimimiz Müslüman yöneticiler zamanında şöyle veya böyle susmuş veya susturulmuştur.

Müslüman yöneticilerin ulemayı hep kendi lehinde yazmaya ve konuşturmaya zorlaması onları darağacına yollamaktan çok daha beterdir.

Çünkü bu ümmet zindanlarda, darağaçlarında yitirdiği hiç bir âlimini unutmamış, saraylarda kaybolanların hiç birinin adını hatırlamamaktadır.

Bu vesileyle Diyarbakır'da İttihad-ı Ulema nezdinde bir araya gelen Ümmetin âlimlerini hürmetle selamlıyor ve Ümmetin önderliği konusunda muvaffakiyetler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.