1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. "Çalışmamız oruç tutmamıza engel değildir"
"Çalışmamız oruç tutmamıza engel değildir"

"Çalışmamız oruç tutmamıza engel değildir"

Meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta çalışmak zorunda olan döküm işçileri, 300-350 derece sıcaklığa ulaşan ocakların başında çalışarak zor koşullara rağmen oruçlarını tutuklarını söylediler.

A+A-

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi demir döküm işçilerinin zorlu mesai yapmalarına neden oluyor. Meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta çalışmak zorunda olan döküm ustaları, yaklaşık 300-350 derece sıcaklığa ulaşan ocakların başında zor koşullara rağmen oruçlarını tutuyorlar.

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ve sıcaklarda oruç tutmak bazı meslek gurupları için oldukça zor hale geliyor. Müşterilerinden aldıkları siparişlerini yetiştirmek için bazı meslek gurupları işlerine bu günlerde de ara vermeden çalışıyorlar.  

Gaziantep Küsget Sanayi sitesinde demir dökümü yapan işçiler, yaklaşık 300-350 derecede eritilen demiri kalıplara döküyor. Yoğun sıcaklara rağmen oruçlarını tutarak büyük bir sabır ve azim örneği ortaya koyan işçiler, sıcak ortamlarda çalışmanın oruç tutmaya engel olmadığını söylediler.

Sıcaklıktan dolayı oruç tutmada zorlandıklarını, ancak Allah'ın yardımıyla oruç ibadetlerini yerine getirdiklerini belirten demir döküm işçilerinden Ali Dapgın, havanın çok sıcak olmasına rağmen oruç tuttuklarını söyledi.

"Rabbim güç verdiği sürece oruçlarımızı tutuyoruz"

Dapgın, “Hamd olsun Allah’ın bize vermiş olduğu bu Ramazan ayında çalışıyoruz. Bu ayda Allah’ın bize vermiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Rabbim bize güç verdiği sürece oruçlarımızı tutuyoruz. Hem çalışıyor, hem de orucumuzu tutmaya çalışıyoruz. Çünkü zaten on bir ay boyunca Allah'ın (c.c) verdiği nimetlerden faydalanıyoruz. Sadece Allah için oruç tutuyoruz. Onu da yerine getirmemiz gerekiyor.” dedi.

Ramazan ayında oruç tutarak çalışmak durumunda olduklarını belirten Dapgın, “Burada görüyorsunuz hem hava sıcaklığı hem de çalıştığımız işin sıcaklığı buda 50 dereceyi bulan sıcaklıklar oluyor. Buna rağmen Allah'a hamd olsun hem çalışıyor, hem de orucumuzu tutuyoruz. İşimiz bayağı bir ağır. Mesleğimiz dökümcülüktür. Ateş karşısında çalışıyoruz. Oruç tutmayan kardeşlerimizi de buradan sesleniyoruz. Oruçlarını tutmalarını tavsiye ediyoruz. İnsan niyet ettikten sonra Allah (c.c) yardım ediyor.” ifadelerini kullandı.

"Şartlar ne olursa olsun oruç tutmamız gerekiyor"

300 derece ısısı olan demir ocakların başında çalışmak zorunda olduğunu belirten Ferhat Karaca,  şartlar çok zor da olsa oruçlarını tutmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Ramazanda tozlu ve sıcak olan ortamımızda oruç tutmaya ve ibadetimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. İşimiz çok ağır olduğu için zorlanıyoruz. Ancak şartlar ne olursa olsun oruç tutmamız gerekiyor. Hem hava sıcaklığı hem de dükkân sıcaklığı olduğu için biraz zorlanıyoruz. Yine de oruç tutmaya önem gösteriyoruz.”şeklinde konuştu.

‘Çalışmamız bizim oruç tutmamıza engel değildir’ diyen Metin Geçit ise “Ramazan ayı on bir ayın sultanıdır. Bu ay ibadet ayıdır. Bir taraftan da çalışmamız gerekiyor. Çalışmamız bizim oruç tutmamıza engel değildir. Tabi ki, her şeyden önce niyet çok önemlidir. İnsanlar niyet ettikten sonra orucunu tutabilir. Bir sıkıntı olmaz. Yeter ki biz bu niyetle orucumuzu tutmaya çalışalım.” diye konuştu.

Suriyeli Ahmet Eyyubi de zor şartlar altında olsa da Ramazan ayında oruç tutmanın Allah'a kulluk görevi olduğunu belirterek, "İşimiz çok zor. Havalar zaten sıcak gün içerisinde su ihtiyacımız gittikçe artıyor. Tüm bu zorluklar içerisinde orucumuzu tutuyoruz. Ramazan ayı yılın bir ayıdır. Allah (c.c) için bir ayda belli saatlerde oruç tutmak bizim kulluk görevimizdir." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.