Çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştıran kadın çıkan gazdan zehirlendi

Çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştıran kadın çıkan gazdan zehirlendi

Gaziantep’te temizlik yapmak için karıştırdığı çamaşır suyu ve tuz ruhundan çıkan klor gazından dolayı zehirlenen Eşe Fatma Aksoy, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Evinde temizlik yaptığı esnada çamaşır suyunu ve tuz ruhunu karıştıran, sonrasında klor gazı sebebiyle nefes alamayıp fenalaşan 61 yaşındaki Aksoy, yakınlarının haber vermesi üzerine evine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırıldı.

Zehirlenme sonucu ölümden dönen ve hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaklaşık 2 hafta tedavi gören Aksoy, dün taburcu edildi.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Profesör Doktor Belgin Alaşehirli, ev kadınları tarafından temizlik maddelerinin kullanımı sırasında yapılan hatanın ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

Halk arasında tuz ruhu olarak bilinen temizlik maddesinin aslında kuvvetli bir asit olan hidroklorik asit olduğunu belirten Alaşehirli, “Çamaşır suyu ile karışınca tepkime sonucu zehirli klor gazı açığa çıkar. Çamaşır suyu güçlü alkali özellikli olduğundan kimyasal reaksiyon sonucu ortaya çıkan gaz, solunum yollarından akciğerlere kadar ulaşabilecek kimyasal yanıklara sebep olmaktadır. Bu gazın oluşumu hastamızda da gördüğümüz üzere ölümcül seyredebilecek şekilde ilerleyebilir. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde Koronavirüs’e yakalanmamak sebebiyle temizliğe olan hassasiyetimiz daha da arttı. Ancak virüse yakalanmamak amaçlı kullandığımız temizlik maddelerinin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu kimyasal ürünleri birbirleriyle karıştırmaktan ve kullanmaktan sakınmalıyız.” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Sorumlusu Doktor Gülseren Elay ise, “Eşe Fatma Aksoy adındaki 61 yaşındaki hastamız evde temizlik yaparken çamaşır suyu ile tuzruhunu karıştırmış, sonrasında ortaya çıkan klor gazı nedeni ile nefes alamamış yere düşmüş. Ambulans ile hastanemize nakli yapıldığı sırada solunumu durmuştu. Hastayı yoğun bakım ünitemize aldığımızda, hastanın şuuru kapalı, akciğer ve kalpte ağır hasar mevcut olup durumu oldukça kritikti.  Hastamızı 10 gün solunum cihazında çok yüksek ayarlarda takip ettik.  Hastamızın bozulan kalp ritmi verdiğimiz ilaçlara cevap vermedi. Bu nedenle elektroşok uyguladık. Klor gazı zehirlenmesi özellikle astım ve kalp hastalarında ölümcül seyretmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler