Çocuklarda manevi eğitime kaç yaşında başlanılması gerekir?

Çocuklarda manevi eğitime kaç yaşında başlanılması gerekir?

Çocuk Gelişim Uzmanı Derya Öztürk, çocukların manevi açıdan yetişmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Çocuklarda manevi eğitimin önemi hakkında İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Çocuk Gelişim Uzmanı Derya Öztürk, anne- babalara önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Ailelerin, çocuklarını küçük yaştan itibaren iman, inanç, sevgi ve muhabbet duyguları ile yetiştirmesi gerektiğini belirten Öztürk, anne- baba çocuğun ilk eğiticisi ilk öğretmeni ve ilk öğreticisi olduğunu belirtti.

"Manevi eğitim alamamış çocuklar ileriki yaşlarda büyük problemler yaşamaya başlarlar"

Çocukların her anne baba için nimet, ikram ve aynı zamanda bir imtihan olduğunu belirten Öztürk, "Ahir zamanda bataklıklarla dolu olan bu dönemde çocukları selametle yetiştirmek maalesef zor bir konudur. Çocuklarımızın yeme-içme barınma ve okula gönderme gibi dünyevi ihtiyaçlarını karşılarsak çocuklarımızı sadece büyütmüş oluruz. Çocuklarımızı hem yetiştirme hem de büyütme için dünyevi ve ruhani olarak beslemek zorundayız. Manevi eğitim verilememiş olan çocuklar ileriki yaşlarda maalesef çok büyük problemler yaşamaya başlarlar." dedi.


"Çocuklarımızı cehennem ateşinden korumak için manevi eğitimi küçük yaşlardan itibaren vermek gerekir"

Anne baba çocuğun ilk eğiticisi ilk öğretmeni ve ilk öğreticisi olduğunu belirten Öztürk, "Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) diyor ki, 'hepiniz kendi sürünüzden mesulsünüz yani hepiniz kendi ev halkınızdan sorumlusunuz. Onların manevi eğitimlerine dikkat ediniz' buyuruyor. Yüce Rabbimiz Tahrim Suresinde; 'Ey insanlar önce kendinizi sonra da ev halkınızı ve çocuklarınızı yakıtı taşlar ve insanlar olan cehennem ateşinden koruyunuz' buyuruyor. Bizler çocuklarımızı cehennem ateşinden korumak için onlara manevi eğitimi küçük yaşlardan itibaren vermeye başlamamız gerekmektedir. Bilimsel olarak o yaş bu yaş bahsedilir. Ancak çocuğun manevi eğitimi anne karnında başlar. Çocuk doğduktan sonra ilk altı ay bizim hayatımızın tüm alanını etkilediği için anne babaların davranışlarına ilk altı aylık dönemde çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir." diye belirtti.

"Baba çocuğun ilk otoritesidir"

Öztürk, "İbadetlerimizi yaparken çocuklarımıza karşı hiçbir şekilde öfkeli, uzaklaştırıcı hareketler ve davranışlarda bulunmamamız gerekiyor. Çocuklara her zaman güler yüzlü, sabırlı ve merhametli olarak ve ibadetlerimizi yapmış olduğumuz çerçevede anlayışlı davranmamız gerekmektedir. Babanın manevi eğitimde etkisi çok yüksektir. Baba çocuğun ilk otoritesidir. Babadan görmüş olduğu her şeyi örnek alır. Babasının kıldığı namazı, yapmış olduğu ibadetleri, doğru sözler söylemesi hepsini çocuklar örnek alır. Örnek alımında babanın çocuğuna İslam'ı ve maneviyatı aşılarken çok büyük etkiler oluşturur. İleriki hayatında kalıcı etkiler bırakır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.