Covid-19 salgını doğal ve bitkisel ürünlere ilgiyi artırdı

Covid-19 salgını doğal ve bitkisel ürünlere ilgiyi artırdı

Covid-19 nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşların sonbahar mevsiminde artan gribal hastalıkların da etkisiyle doğal ve organik ürünlere ilgisi arttı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle doğal ve organik ürünlerin satışında artış yaşandı. Covid-19 salgını hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ederken, vatandaşlar bağışıklık sistemlerini güçlendirecek ürünlere yöneldi.

Sonbahar mevsiminin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışa geçen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlere yöneliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gribal enfeksiyon hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar, bitkisel ve doğal ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tutuyor.

Bu süreçte özellikle üzüm pekmezi, bal, zencefil, zerdeçal, polen ve sarımsak gibi ürünlerin satışı arttı. Vatandaşın talepleri doğrultusunda doğal ürün satışı yapan aktarlar da daha çok doğal ve organik olan ürünlere ağırlık verdi.

Havaların soğuması nedeniyle bitkisel ürünlerde zencefil, zerdeçal ve kekik ile zahter, şire ürünlerinde üzüm ve diğer pekmez çeşitleri, helva, tahin, pestil ve kuru üzüm başta olmak üzere diğer organik ve doğal ürünlere olan ilgi arttı.

Gaziantep’te doğal ve organik ürünlerin satıldığı 2 asırlık tarihi Almacı Pazarı'ndaki esnaf, Covid-19 salgını nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşların doğal ürünlere yönelmesiyle satışlarının artmasından memnun olduğunu belirtiyor.

Salgın sürecinde beslenmenin çok önemli olduğunu ve bu süreçte doğal olan yöresel ürünlerin tercih edilmesini tavsiye eden aktarlar, insan vücudunu sıcak tutan üzüm pekmezi başta olmak üzere şire ürünlerinin de kışın daha çok tüketilmesi önerisinde bulundu.

Doğal, bitkisel ve şire ürünlerin gribal enfeksiyon gibi hastalıklara karşı koruma sağladığını ifade eden aktarlar, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan üzüm pekmezinin böbrek ve karaciğerin işlevini arttırarak vücudu hastalıklara karşı koruduğuna dikkat çekti.

Gribal enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en iyi yollarından birinin doğal ve bitkisel ürünler ile beslenme olduğunu belirten Fatih Özsefil, salgın sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere ilginin arttığını ifade etti.

“Doğal ve bitkisel ürünlerin antibiyotik özelliği var”

Vatandaşların salgın sürecinde doğal ve bitkisel ürünleri tercih ettiğini belirten Özsefil, “Covid-19 salgını olduğu için daha çok doğal ve bitkisel ürünler satıyoruz. Sarımsak turşusu, katı ve sıvı pekmez antibiyotiktir, kan yapıcı özelliği bulunuyor. O yüzden bu mevsimde bu ürünleri daha çok satıyoruz. Vatandaşlarımıza sarımsak turşusu, pekmez ve sucuk tüketmelerini önerebilirim. Çünkü antibiyotik özelliği olduğu için Covid-19 salgınına da faydası var.” dedi.

“Doğal ve bitkisel ürünler bağışıklık sistemini güçlendirdiği için talep arttı”

Salgın sürecinde vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için doğal ve bitkisel ürünler ile şire çeşitlerine yöneldiğini ifade eden Sedat Akbayram, “Covid-19 salgını çıktığı süreçten itibaren doğal ve bitkisel ürünlere talep arttı. Hatmi çiçeği, tarçın, ada çayı, zencefil ve zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirdiği için talep arttı. Kendi hazırladığımız macunlarımız vardır, bu macunların içinde çam kozalağı ve andız pekmezi, zencefil, zerdeçal, karabiber gibi çok faydalı ürünlerimiz bulunmaktadır. Müşterilerimize de bu ürünleri tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ürünler bağışıklık sistemini güçlü tutuyor ve aynı zamanda da c vitaminidir.” ifadelerini kullandı.

“Zerdeçal ve zencefil daha çok tercih edilmektedir”

Sonbahar mevsimi ve salgın döneminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için doğal ve bitkisel ürünlerin vatandaş tarafından tercih sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını bildiren Ender Keser de şunları söyledi:

“Önümüzdeki dönemin kış olması ve Covid-19 salgının etkisinden dolayı zerdeçal ve zencefil ağırlıkta tercih edilmektedir. Bunun yanında vatandaşlar, tarçın ve karanfil kullanıyorlar. Bu ürünler ise kış için faydalı ürünlerimizdir. Doğal ve bitkisel ürünlere her geçen gün talep daha da fazla artıyor. Covid-19 salgınından dolayı daha fazla satışımız olmaktadır.”

“Salgın sürecinde doğal ve bitkisel ürünlere bayağı talep arttı”

Salgın döneminde özellikle pekmez, bal, sarımsak turşusu ve zerdeçal gibi ürünlerin satışının arttığına dikkat çeken Cuma Turan, “Kış yaklaştığı için insanlarımız bağışıklığını artırmak için zencefil, tarçın ve hatmi çiçeği gibi ürün doğal ürünlerimizi alıp bağışıklığını arttırıyor. Kışın ise bu ürünlerimiz daha çok satılıyor. Tabi Covid-19 salgını sürecinde de bu ürünlere bayağı talep arttı. Özellikle dağ kekiği, bilya kekiğinin Covid-19’a iyi geldiği söyleniyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu tür doğal ürünleri almamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler