1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini çok ağır öderler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini çok ağır öderler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini çok ağır öderler

​Suriye’de rejime yakın milislerin Afrin’e girdiği iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlara tabii fırsat vermemiz mümkün değil, bunun bedelini de çok ağır öderler." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek, görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mevkidaşıyla ilişkilerin tüm boyutlarını ele aldıkları ve potansiyel iş birliği imkânlarını değerlendirdikleri verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin, siyasi ve kültürel ilişkilere yakışır şekilde çok daha üst seviyelere çıkartılması konusundaki iradelerini teyit ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlihazırdaki ikili ticaret hacminin ortak çabalarla çok daha yukarılara taşınabileceğine olan inancını ifade ederek, bu amaç doğrultusunda iş adamlarını teşvik etmeye, iş dünyasına gerekli desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Yapılan görüşmelerde, aynı iradenin mevkidaşı İvanov tarafından da sergilenmesine dair memnuniyetini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya’daki yatırımları arttırmak arzusunda olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki dönemde çok daha fazla Türk şirketinin, Makedonya’da faaliyet göstereceğini ve ülke ekonomisinin çok daha iyi bir noktaya gelmesine hizmet edeceğini kaydetti.

Açıklamasının devamında, “Makedonya, terörle mücadele konusunda da iş birliğimizi artırmakta kararlı olduğunu Sayın Cumhurbaşkanıyla ortaya koymuştur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün her iki ülke için de ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı ve bu örgütün kökünü dünyanın her tarafında kazımak noktasında kararlı olduklarını söyledi.

Makedonya’nın FETÖ'nün yapılanmasını gerçekleştirdiği ülkelerden biri olduğunu, bu kapsamda Makedonya’nın FETÖ ile mücadelede atacağı somut adımları görmek istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’un bu konuda atılabilecek adımları çok açık ve net kendisiyle paylaştığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında “FETÖ terör örgütünü, inşallah dostlarımızın da desteğiyle Balkan coğrafyasından söküp atacağız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Makedonya Cumhuriyeti’ni bağımsızlığını ilan ettiği günden itibaren kararlı ve güçlü bir şekilde desteklediğini söyleyerek, “Bu duruşumuzu Makedonya'yı anayasal ismi ve millî kimliğiyle ilk tanıyan ve Makedonya'ya büyükelçi atayan ilk ülke olarak net bir şekilde ortaya koyduk.” dedi.

Balkan coğrafyasının aynası olan Makedonya’da huzur ve barışın korunmasının bölgeye önemli bir örnek teşkil ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya’nın Yunanistan’la yaşadığı isim sorununa ilişkin olarak tarafların karşılıklı iradeleriyle bu sorunu aşacaklarını umut ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesinin de bu çerçevede kritik önemi haiz olduğunu kaydederek, Türkiye’nin bu hususta da Makedonya’ya geleneksel desteğini sürdürmekte olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’un bu ziyaretinin tüm ikili münasebetler ve bu konularda iş birliğinin derinleştirmesini ümit ettiğini belirterek, kendilerine Türkiye’ye teşrifleri için teşekkürlerini ifade etti.

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov: Görüşmelerimizin sıklığı dostluğumuzun kanıtıdır

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorgev İvanov ise Makedonya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’yle geleneksel dostluk ilişkileri içerisinde olduğunu ifade ederek “Bizim görüşmelerimizin sıklığı dostluğumuzun ve karşılıklı güven ve iş birliğinin kanıtıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı İvanov, Makedonya’nın NATO’ya tam üyelik yolundaki desteğinden ötürü Türkiye’ye şükranlarını sunduğunu belirterek, Makedonya’nın anayasal ismiyle ilgili Yunanistan ile yaşadıkları ikili sorunun çözümüne yönelik olarak da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkesel tutumundan dolayı ayrıca teşekkürlerini ifade etti.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununa yönelik Türkiye’nin ilkeli tutumunun devam edip etmeyeceğine dair bir soruya şöyle cevap verdi: “Az önce de konuşmamda ifade ettiğim gibi, burada hiçbir tereddüt söz konusu değil. Zaten biz anayasal ismini ilk tanıyan ülke olduk. Bugün neredeysek bundan sonra da yine aynı yerde olacağız. Türkiye diplomaside hiçbir zaman ikircikli tavır takınmamıştır ve biz kararımızı verdikten sonra artık ölürüz, oradan bir daha dönmeyiz.”

Suriye’de rejime yakın milislerin Afrin’e girdiği iddiaları

Suriye’de rejime yakın milislerin Afrin’e gireceği yönünde haberlerden sonra, rejim tarafından gelen milislere yönelik bir müdahale olduğu yönünde yeni bir haberin geldiğini ve mevzuyu İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bugün akşam saatlerine doğru oradaki Şii milis güçleri, bunların bazı pikaplarıyla, bir 10 kadar Afrin’e doğru bir hareketleri tespit edilmiş, fakat daha sonra top atışları filan yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar ve o dosya da o şekilde şimdilik kapanmış vaziyette. Dün gerek Sayın Putin’le yaptığımız görüşme, Sayın Ruhani’yle yaptığımız görüşmelerde bu konularda da zaten mutabakatımız var. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen biliyorsunuz kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor. Bunlara tabii fırsat vermemiz mümkün değil, bunun bedelini de çok ağır öderler.” cevabını verdi. (İLKHA)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.