Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu gönüllü karantinadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu gönüllü karantinadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, Türkiye’nin Coronavirus ile mücadelede en erken tedbir alan ülke olduğunu vurgulayarak, virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu, gönüllü karantina olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un basın toplantısının ardından “Ulusa Sesleniş” konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyayı kasıp kavuran Coronavirus salgınına karşı alınan tedbirlere ilişkin önemli mesajlar verdi.

Türkiye’de ilk vakanın 10 Mart’ta tespit edildiğini hatırlatan Erdoğan, hastalığın neredeyse tüm dünyayı etkisi altına aldığına dikkat çekti.

Erdoğan, “Ülkemizde tedbirler 20 Ocak’tan itibaren alınmıştır. Hastalığın ilk çıkış yeri olan Çin’den başlayarak hastalığın yayıldığı diğer ülkelerde uçuşlar durdurulmuş, kara sınırlarımız kapatılmıştır. Ülkemizde ilk hastamız 10 Mart’ta tespit edilmiştir. Bunu izleyen günlerde, okulların tatil edilmesi, etkinliklerin ertelenmesi gibi birçok faaliyeti hayata geçirdik. İlk can kaybımızı 18 Mart’ta verdik. Yaklaşık 100 milyar liralık ekonomik destek paketini paylaştık. Ayrıca en düşük emekli maaşını bin 500 liraya çıkardık.” dedi.

“Büyüklerimizi incitecek hiçbir saygısızlığa yol açılmamalı”

53 bin vatandaşı evlerinde izlemeye aldıklarını belirten Erdoğan, bunlardan 709 kişi tamamen taburcu olurken, 460 kişiden ileri tetkit yapıldığını, 44 kişiyi de kaybettiklerinin altını çizdi.

“Bu virüs daha kronik hastalığı olanlar ve yaşlılarımızda daha kötü sonuçlara yol açıyor.” diyen Erdoğan, “Vefat eden hastalarımızın tamamında Covid-19 dışında ilave hastalıklarda mevcuttu. Özellikle yaşlı insanlarımızın kesinlikle dışarı çıkmadan hayatlarını sürdürmeleri şarttır. Bunun için yaşlılarımızın sevgi ve saygıyla ithamla korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek hiçbir saygısızlığa yol açılmamalı. Virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu, gönüllü karantinadır.” dedi.

“Sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu malzemelerde kendi kendimize yeter durumdayız”

İlave 32 bin sağlık personeli alımıyla ilgili çalışmaları başlattıklarını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu malzemelerde kendi kendimize yeter durumdayız. Dünyanın 69 ülkesi bizden yardım istemiş ve gereken 17 ülkeye yardım gönderilmiştir. Her türlü senaryoya karşı hazırlığımız vardı. Hastalığı 2-3 hafta içinde olabildiğince en az hasarla çıkacağız. Aksi takdirde daha ağır sonuçlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Devlet kurumunda üzerimize düşen görevleri yaparken, vatandaşlarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyoruz.”

“Hastalığın yayılma sürecini kırmak için genel ikazlara harfiyen uymalıdır”

Hastalığın yayılma sürecini kırmak için ikazlara uyulması çağrısında bulunan Erdoğan, “Vatandaşlarımızdan tek ricamız önümüzdeki kritik günlerde hastalığın yayılma sürecini kırmak için genel ikazlara harfiyen uymalıdır. Böylelikle en kısa sürede normal hayatımıza dönebiliriz. Her vatandaşımızın canı bizim için ayrı önemlidir. Bunun için ‘Evde kal Türkiye’ diyoruz. Bunun için kurallara uyulmasını istiyoruz. Temizliğe önem verilmesini istiyoruz. Yaşlılara ayrı bir ihtimam gösteriyoruz. Vatandaşlarımızdan destek ve sabır göstermelerini istiyoruz. Ülke olarak her sıkıntının, uğradığımız her saldırıya karşı daha güçlü hale geldi. İnşallah bu virüsü de yeneceğiz. Bugünler Habillerle Kabillerin ayrıştığı, bencillerle diğer gamların arasındaki farkın ortaya çıktığı günlerdir. Her meselemizde olduğu gibi Rabbimizin yardımının bu sıkıntımızda da yanımızda olacağından şüphe duymuyoruz. Dünya bu salgın hastalığın arkasından hiçbir şeyin yenisi gibi olmayacağı bir döneme doğru gitmektedir. Türkiye olarak bu yeni döneme güçlü bir altyapı ile giriyoruz. 2023 dönemine daha kısa sürede ulaşabilecek bir fırsat sunuyor. Dikkati elden bırakmayalım. Tedbir bizde, mücadele bizden, ferasetli davranmak bizden, takdir Allah’tandır.” dedi.

İLKHA


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu gönüllü karantinadır

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler