1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Darbeler yaşamamak için mutlak manada adalet tesis edilmeli"
"Darbeler yaşamamak için mutlak manada adalet tesis edilmeli"

"Darbeler yaşamamak için mutlak manada adalet tesis edilmeli"

​Mustazaflar Cemiyeti Genel Merkezi, 28 Şubat Darbesi'nin 21'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

A+A-

Mustazaflar Cemiyeti Genel Merkezi, 28 Şubat Darbesi'nin 21'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda darbelerin tekerrür etmemesi için adaletin mutlak manada tesis edilmesi gerektiği vurgulandı.

"Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! ancak, Allah onları (cezalandırmayı) gözlerin dehşetle bakakalacağı bir güne erteliyor." İbrahim Sûresi 42'inci ayetiyle başlanan mesajda adalet vurgusu ön plana çıktı.

21 yıl önce mustazaf bir milleti tahakküm altına almayı amaçlayan, zulüm dolu '28 Şubat Darbesi'nin yaşattıkları hafızalarda tazeliğini korurken, zindanlarda olan yüzlerce mağdurun adalet çığlığının hâlâ duyulmadığına dikkat çekilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

"28 Şubat Darbesi'nin kararttığı hayatların yaşadığı mağduriyeti ısrarla görmemek ise iktidarlardan iktidarlara devreden bir gelenek haline geldi. Elbette kimi mağduriyetler giderildi, fakat hukuksuz yargılamalar sonucu zindanlara konulan yüzlerce masum, okullarından koparılan çok sayıda öğrenci, işlerinden olan kamu çalışanlarının yıllardır dile getirdiği adalet çağrısı hâlâ işitilmedi, görülmedi! Özü itibariyle İslami kimliği hedef alan, Siyonist-emperyalist aklın arkasında olduğu 28 Şubat Darbesi'nin aktörleri, bu sürecin bin yıl devam edeceğini söylemişti. Hamdolsun ki bu söylem fiili olarak sürmedi, ancak darbenin hedefledikleri, etkileri halen hissediliyor."

Mesajda; darbenin, dokunulmamış siyaset ve medya ayağının işlevselliğini sürdürdüğünden hâlâ İslami kimlikli kişi ve kurumlar, İslam'ın mukaddesatını ve Müslümanları hedef alabildiğine işaret edilerek, şu tespitlerde bulunuldu:

"Bir avuç elit" için dokunulmazlık, hesap sorulmazlık Türkiye'deki sistemin süregelen alışkanlığı olduğu bilinen bir gerçek. Zindanlara hapsedilmiş, hakları ellerinden alınmış, en temel insani hakları gasp edilmiş insanların yaşadığı mağduriyetin görülmediği de maalesef bilinen başka bir gerçek. Bu nedenle diyoruz ki; 'bu son 28 Şubat olsun.' Artık yaşanan acılar görülsün, mağduriyetler giderilsin. Gerçek manada adalet tecelli etsin. Acılı annelerin, uzun yıllar eşlerinden ayrı kalan kadınların, neredeyse yetim büyüyen çocukların ahı tüm dünyayı sarmadan adım atılsın."

Devam eden 28 Şubat mağduriyetlerinin sonlandırılması için çağrıda bulunulan mesajda, şunlar belirtildi:

"28 Şubat sürecinde "güdümlü yargı" tarafından verilen kararlarla hâlen cezaevlerinde bulunan masumların talepleri görülmeli, hukuki olarak gerçekçi ve adil kararlar alınmalı. 28 Şubatçılar ve FETÖ tarafından oluşturulan devlet hafızası temizlensin. Fişlenmiş, ön yargıyla oluşturulmuş ve potansiyel suçlu sayılmış insanlar üzerindeki algı kaldırılsın. Dünden bugüne yaşanan mağduriyetler giderilmemişken, 28 Şubat ve FETÖ unsurları tarafından oluşturulan devlet hafızasından beslenen "güvenlik soruşturmalarının" insanları mağdur ettiği görülmektedir. Bu konuda yaşanan mağduriyetler de ivedilikle giderilmelidir." 

Darbelerin tekerrür etmemesi için gerçek manada adaletin tahkim edilmesine vurgu yapılan mesajda, şu ifadelere yer verildi:

"Haksız gerekçeler, hukuksuz yargılamalarla hapsedilen mazlumlar özgürlüğüne kavuşmadan, sivil ya da askerî darbelerle gerçek manada hesaplaşılması mümkün olmayacaktır. 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi amacına ulaşmış veya akim kalmış darbeler ile e-muhtıralar, kendilerini ülkenin vasisi gören azınlıklar tarafından sürdürülecektir. Tekrar tekrar darbeler yaşamamak, gerçek manada adaletin tahkim edilmesiyle sağlanacaktır. Bu nedenle 'önce insan, öncelik adalet' diyoruz."  

Mesajın sonunda ise "28 Şubat'ın yıl dönümünde, o dönemin acı çeken mustazaflarını ve mağduriyetleri bugünlere değin süren masumları selamlıyoruz. Makûs tarihin tekerrür etmemesini temenni ediyoruz." denildi.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.