1. YAZARLAR

  2. İlyas KAYA

  3. Değerler eğitiminde ailenin rolü
İlyas KAYA

İlyas KAYA

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Değerler eğitiminde ailenin rolü

A+A-

Değerler eğitiminde ailenin rolü büyük bir öneme sahiptir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin karakterinin ilk oluştuğu dönemin neredeyse tamamı aile içinde geçirilmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarına değerler eğitiminde; okul öncesinde dikkatli ve özenli bir şekilde değerlerimizi öğretmeleri gerekiyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi, medeniyet ve kültürümüzü inancımıza göre şekillendirme sürecine değerler eğitimi diyoruz. Bu eğitimin asıl kaynağı İslam ve öğretileridir. Çocuklarımız İslam temelli eğitim aldıklarında, değerlerimizi ve medeniyetimizin öğretilerini öğrenmiş oluyorlar. Medeniyetimiz ve değerlerimiz İslam ile şekillenmiştir.

Çocuklarımızın yetişme evrelerinin tamamında, değerlerimizi uygulamalı bir şekilde öğretmeliyiz. Okul öncesi dönemde, çocuklarımıza verilmesi gereken değerler; sevgi, saygı ve paylaşmaktır. Bu değerleri çocuklarımıza kazandırmadan önce, bizler uygulamalı ve yaşamalıyız. Bizler bu kazanımları elde edersek; çocuklarımızın davranışlarımıza bakıp, özenme girişimleri mutlaka olacaktır. Ebeveynler için lisan-ı hal, en iyi öğretme-öğrenme şeklidir.

Çocuklarımız, komşuluk ilişkilerinde paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu bilmeli, anlamalı ve yaşamalıdırlar. Evde pişirilen her yemekte komşumuzun hakkının olduğunu öğrenmeleri için, yemeği komşulara çocuklarımızın götürmeleri, çocuklarımızın paylaşma kültürünü artıracaktır. Benzer şekilde; saygıyı ve sevgiyi, büyük aile ortamında ebeveynlerin büyüklere gösterdiği hürmetten öğrenebilirler. Çocuklarımızın bu davranışları kazanmaları için, ebeveynler düzenli bir şekilde anne ve babalarını ziyaret etmelidirler. Bu uygulama; aile bağlarını kuvvetlendirir, çocuklarımız saygıyı, sevgiyi uygulamalı bir şekilde öğrenirler, uygularlar ve zamanla yaşamaya başlarlar.

Bunlarla beraber şu hususa da değinmek istiyorum: “Modern aile hayatına kapılmadan gerçek aile hayatını çocuklarımıza yaşatmalıyız. Teknolojinin gelişmesi, bireyselliğin yoğun bir şekilde arttığı bu dönemde gerçek aile yapısının cenazesini kaldırmak üzereyiz. Bu şekilde devam ederse, bu neslin ebeveynlerinin cenazelerini kaldıracak kimseleri kalmayacaktır. Bu nedenle kısa zaman içerisinde kalıcı çözümlerimizi üretmeli, hayata geçirmeliyiz.”

Yukarıda zikrettiğimiz kalıcı çözüm yollarının aslını; Peygamber Efendimizin aile hayatında ve normal yaşantısında rahat bir şekilde bulabiliriz. O’nun yaşantısını örnek almamız, sorunlarımızı kısa zamanda asgari düzeye düşürecektir. Unutmamalıyız ki: “Bizler inancımız ve kültürümüzle değerliyiz. İnancımızdaki değerler değerimizi artıracak, ebedi hayatın saadetini kazandıracaktır.”

Değerlerle saadet-i dareyne ulaşmamız dileğiyle… Allah’a emanet olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.