1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. Derik'te meslek yüksekokulu kurulacak
Derik'te meslek yüksekokulu kurulacak

Derik'te meslek yüksekokulu kurulacak

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Derik'te meslek yüksekokulu kurulacak.

A+A-

Zeytincilik başta olmak üzere çok farklı tarım uygulamalarının yapıldığı Mardin'in Derik ilçesinde Artuklu Üniversitesi tarafından meslek yüksekokulu kurulması konusundaki teklif YÖK tarafından kabul edildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, verimli bir arazi potansiyeline sahip bölgede etkin tarım, gıda ve çevre uygulamalarının yürütülmesi için donanımlı uzmanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ağırakça, üniversitenin temel işlevi olan bilimsel bilgi üretmenin yanı sıra şehrin nitelikli insan gücünü yetiştirerek ekonomik ve kültürel anlamda toplumsal katkıyı sağlamaya devam ettiklerini belirtti.

Derik'in yüzyıllardır lezzetli zeytin üretimi ile tanındığını hatırlatan Ağırakça, zeytin tarımı ve teknolojisi bölümünün yer aldığı Derik Meslek Yüksekokulunun bu doğrultuda vereceği eğitim ve öğretim sonucu yetiştirilecek genç nüfus ve bunların yapacağı bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkacak projelerle Mardin başta olmak üzere çevre illerin tarımında verim ve kalite artışının sağlanacağını kaydetti.

Mardin Artuklu Üniversitesinin bölgeyle sosyo-ekonomik eksenli olumlu etkileşim içine girdiğine işaret eden Ağırakça; Kabala, Savur, Ömerli, Midyat gibi Mardin'e bağlı yerlerde yüksekokul kurulduğu ve bu yüksekokulların bünyesinde bölgenin ihtiyaçlarına uygun birçok bölüm ve eğitim programını hayata geçirdikleri bilgisini verdi.

Aralarında 4 yıllık Beden Eğitimi Yüksekokulu (BESYO) da olmak üzere 39 yeni program açtıklarını belirten Ağırakça, tarım ürünlerinde birim alandan hem fazla hem de kaliteli ürün elde edebilmek için yetiştiriciliğin yanı sıra bitki koruma sorunları ile mücadele edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ağırakça, "Mardin 4 milyon dönüme yakın tarımsal arazi varlığıyla büyük bir potansiyele sahiptir. GAP ile gelecek sulama kanallarının ulaşmasıyla birlikte Derik, Türkiye'nin en önemli zeytin üretim üssüne dönüşecektir. Okulumuzun çalışma alanlarını toprak, su, bitkisel ve hayvansal kaynakların korunması ve ıslahı ile bunların ekonomik şekilde kullanımından ve tarımsal üretimin değişik ekolojilerde gerçekleştirilmesine kadar uzanan geniş bir yelpaze olacaktır. Yüksekokulumuzda araştırma, uygulama, analiz, deney ve benzeri hizmetlerin yapıldığı çeşitli laboratuvarlar bulunacaktır." dedi.

Derik ilçesinde açılacak olan meslek yüksekokulu için belediye tarafından tahsis edilecek bir binanın bu amaç doğrultuda kullanılacağı ve burada derslikler ile laboratuvarın açılacağı bilgisi verildi. (M. Salih Keskin - İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.