1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişleri Soçi'deki Suriye zirvesinin sonuçlarını değerlendirdi
Dışişleri Soçi'deki Suriye zirvesinin sonuçlarını değerlendirdi

Dışişleri Soçi'deki Suriye zirvesinin sonuçlarını değerlendirdi

​Dışişleri Bakanlığı, Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarına ilişkin, "Türkiye, Suriye'de sahada ve rejim üzerinde nüfuzu olan tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini beklemektedir." değerlendirmesini yaptı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın evsahipliğinde bugün Soçi'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, davet üzerine, muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da izlendiği belirtildi.

Türkiye'nin; Rusya'nın "Suriye Ulusal Diyalog Kongresi" girişimi konusunda başından beri yapıcı bir tutum sergilediği belirtilen açıklamada, "Ülkemiz, BM'nin katılımı sağlanabildiği ve muteber muhalefetin siyasi süreçteki rolü layıkıyla teslim edildiği takdirde Cenevre sürecine katma değer sağlayabileceği düşüncesiyle bu girişimi desteklemeye hazır olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı 22 Kasım 2017 tarihli Soçi Zirvesi'nde kayda geçirmiştir." hatırlatmasında bulundu.

Açıklamada, "Son dönemde sahada yaşanan ateşkes ihlalleri ve kongre konusunda giderilemeyen birtakım endişe ve belirsizlikler sonucunda Müzakere Yüksek Kurulu ve Suriye Ulusal Koalisyonu Kongre'ye katılmama kararı almıştır. Öte yandan, Kongre'ye katılmak üzere Ankara'dan Soçi'ye giden muhalefet heyeti, Kongre vesilesiyle havaalanına ve kongre merkezine yerleştirilen rejim bayraklı resim ve logolara tepki göstererek, ülkeye giriş yapmak istememiştir."

Kongre'nin en önemli sonucunu, bir anayasa komitesi kurulması yönünde çağrı yapılması ve bu komite için 150 kişilik bir aday havuzu belirlenmesi teşkil ettiği ifade edilen açıklamada, kongreye katılmama kararı alan muhalif grupları kongrede temsil etme yetkisini üstlenen Türkiye heyetinin, muhalefetle bilistişare hazırlanan 50 kişilik bir aday listesi sunduğu aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Bundan sonraki aşamada, BM Suriye Özel Temsilcisi'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı uyarınca bugüne kadar yürütülen Cenevre süreci kapsamında, muhalefetin orantısal temsilini de gözeten bir anayasa komitesi kurması beklenmektedir. BM Suriye Özel Temsilcisi, bu komiteyi oluştururken 150 kişilik listeden veya dışarıdan isimler tayin edebilecektir. Anayasa komisyonunun oluşturulmasına dair çalışmalar muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da yakından takip edilecektir."

Türkiye, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye'de gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm sağlanmasına yönelik çabalara her platformda katkı vermeyi sürdüreceği vurgulanan açıklamada, "Türkiye, Suriye'deki çatışan tarafların muteber bir siyasi çözümün müzakeresine yönlendirilmesini teminen sahada ve rejim üzerinde nüfuzu olan tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini beklemektedir." ifadesi kullanıldı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.