1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişlerinden BM Güvenlik Konseyi kararına tepki
Dışişlerinden BM Güvenlik Konseyi kararına tepki

Dışişlerinden BM Güvenlik Konseyi kararına tepki

​Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta konuşlu BMBG'nin görev süresinin uzatılmasına yönelik BM Güvenlik Konseyi kararına ilişkin, peşin hüküm içeren yazımların bu karar metninde de yer aldığı ve bunun anlaşılamaz olduğunu belirtti.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun (BMBG) görev süresinin uzatılmasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararında yer alan bazı ifadelere tepki gösterdi.

Dışişlerinden yapılan açıklamada Kıbrıs’ta konuşlu BMBG'nin görev yönergesinin 6 aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin son BM Güvenlik Konseyi kararının, 30 Ocak tarihinde kabul edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada,"Konu hakkında 27 Temmuz 2017’de kabul edilen bir önceki kararda yer alan, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinin gelecekte ne şekilde sürdürüleceği hususunda peşin hüküm içeren yazımlar maalesef bu karar metninde de muhafaza edilmiştir. Bu bağlamda, geçtiğimiz Temmuz ayında yaptığımız açıklamada da vurguladığımız üzere, BM Genel Sekreteri’nin çağrısı çerçevesinde tarafların ileriye dönük muhtemel hareket tarzını değerlendirmekte oldukları bir dönemde, kararda bu gibi ifadelerin kaydedilmesinin arkasında yatan nedenleri anlamakta güçlük çekiyoruz." denildi.

Öte yandan, bu son kararda, çözüm sürecinin gelecekte başarılı olmasına yönelik beklentilere de yer verildiği belirtilen açıklamada, "Bu gibi beklentiler değerlendirilirken, Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kalmasının nedenlerinin her halükarda doğru irdelenmesi gerekir. Nitekim Konferans’ın 28 Haziran - 7 Temmuz 2017 tarihlerinde yapılan son oturumu, müzakere başlıklarının birçoğunda kilit hususlarda ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu gözler önüne sermiştir. Bu bağlamda özellikle Ada’da tesis edilmesi amaçlanan yeni federal devletin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarınca farklı biçimde algılandığı ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde bir ortaklığa girmeye niyetli olmadıkları da ortaya çıkmıştır. Keza Kıbrıs Rum tarafının, oluşturulması öngörülen yeni düzen çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının geçmişte yaşanan acı deneyimlerden kaynaklanan haklı güvenlik endişelerini giderebilecek bir yapının tesisini kategorik şekilde reddetmesi de uzlaşmanın önündeki ciddi bir diğer engeli oluşturmuştur." değerlendirmesinde bulunuldu.

Kıbrıs Konferansı’nın kapanmasının hemen ardından Bakan Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, mevcut parametreler temelinde bir çözüme ulaşılmasının artık mümkün görünmediğinin vurgulanması da bu tespitlere dayandığı ifade edilen açıklamada, "Bu nedenle, önümüzdeki dönemdeki herhangi bir sürecin, ancak Ada’daki mevcut gerçekleri ve geçtiğimiz yarım asır boyunca sürdürülen müzakerelerden elde edilen deneyimi yansıtan bir temel üzerinde inşa edilmesi ve buna uygun beklenti ve hedeflere yönelik olması halinde başarılı olabileceğini değerlendiriyoruz." diye belirtildi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.