1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişlerinden Lübnan Cumhurbaşkanına Osmanlı tepkisi
Dışişlerinden Lübnan Cumhurbaşkanına Osmanlı tepkisi

Dışişlerinden Lübnan Cumhurbaşkanına Osmanlı tepkisi

​Dışişleri Bakanlığı, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un, Osmanlı Devleti hakkındaki açıklamalarına ilişkin "son derece talihsiz ve sorumsuz bir nitelik" karşılığını verdi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un Büyük Lübnan’ın kuruluşunun yüzüncü yıldönümü hazırlıkları vesilesiyle yapmış olduğu açıklamalara tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un Lübnan’ın kuruluşunun yüzüncü yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, Osmanlı dönemine ilişkin temelsiz ve önyargılı atıfları ve Osmanlı İmparatorluğu’nu Lübnan’da devlet terörü uygulamış olmakla itham etmesini en şiddetli biçimde kınıyor ve külliyen reddediyoruz." denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sayın Dışişleri Bakanımızın Lübnan ziyaretinden bir hafta sonra Cumhurbaşkanı Aoun tarafından yapılan bu açıklama iki ülke arasındaki dostane ilişkilerle bağdaşmayan, son derece talihsiz ve sorumsuz bir nitelik taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu’nun mirasına sahip olmaktan gurur duymaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihinde “devlet terörü” yoktur. İddia edildiğinin aksine, Osmanlı dönemi Ortadoğu’da uzun bir istikrar dönemi olmuştur. Bu dönem farklı din ve dilden toplumların barış içinde birarada yaşadığı ve hoşgörünün hakim olduğu bir dönemdir. Birinci Dünya Savaşını takiben Sykes-Picot temelinde nüfuz alanlarına bölünen bölge bir daha barış yüzü görmemiştir. Bugün de istikrarsızlık kaynağı olan sorunların tohumları o dönemde atılmıştır.

"Müstemleke hayranlığının trajik bir tezahürüdür"

Cumhurbaşkanı Aoun’un hezeyanla tarihi çarpıtarak bugünkü her türlü musibetin kaynağı olan sömürgecilik dönemde olup bitenleri yok sayması ve bunların sorumluluğunu Osmanlı idaresine yüklemeye kalkışması müstemleke hayranlığının trajik bir tezahürüdür. Bu şuursuz yaklaşımın objektif tarih anlayışında ve bölge halklarının vicdanında hiçbir karşılığı yoktur ve olmayacaktır."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.