DİSMEK kursiyerlerinden seri üretim

DİSMEK kursiyerlerinden seri üretim

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, açtığı kurslarda eğitimler devam ederken Tekstil Atölyesi kursiyerleri, Büyükşehir Belediyesi personelinin kullanımı için günlük bin tıbbi maske üretiyor.

İstihdama katkı sağlamak, kentte çeşitli iş kollarına kalifiyeli eleman yetiştirmek için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde açtığı Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’nda (DİSMEK) eğitimler devam ediyor. Pandemi nedeniyle her branşa 12 kişinin kabul edildiği ve toplam 192 kursiyerin faydalandığı Cilt Bakımı, Aşçılık, Kilim Dokuma, Tarihi Çinici, Pastacılık, Tekstil, Hasır Sepet Örücülüğü, Davul Derisi İle Takı Yapma, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme (Kuaför), Muhasebe (Bilgisayar Destekli), Hasta ve Yaşlı Özbakım kursları İŞKUR işbirliğiyle; İpek Dokumacılık, Ahşap Boyama, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme (Kuaför), Özel Eğitime İhtiyacı Olan Bireyler İçin Ses Eğitimi ve Tığ Örücülüğü İle Ürün Hazırlama kursları ise Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle hizmet veriyor.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü kurslarında eğitim gören Tekstil Atölyesi kursiyerleri, Koronavirüs’le (Covid-19) mücadele en önemli etken olan maskeleri üretiyor. Günlük bin tane maske üreten kursiyerler, Büyükşehir Belediyesi’nin personelinin çalışmalar esnasında kullanması için Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na teslim ediyor.

Kursiyerlere eğitim döneminde ücret ödeniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kurs’ları (DİSMEK) adı altında 17 farklı branşta açtığı kurslarda eğitim görenler günlük belirli bir ücret almaya hak kazanıyor. 12 farklı mesleki branştan faydalanan 144 kursiyer, eğitim dönemi boyunca günlük aldıkları ücret dışında Genel Sağlık Sigortaları da (GSS) yatırılıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kadın, erkek ve engellilere yönelik açtığı mesleki kurslarda eğitimler hafta içi gerçekleşiyor. Haftanın 5 günü devam eden eğitimlerde öğrenciler, seçtikleri mesleklerle ile ilgili günlük 6 saat ders alma fırsatı yakalıyor. Pandemi nedeniyle oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla eğitimler sabah ve öğleden sonra yapılıyor. Eğitimlerde Koronavirüs (Covid-19) salgını göz önünde bulundurularak maske takma zorunluluğu, sosyal mesafe ve hijyen kuralları üst seviyede tutuluyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler