Diyarbakır Valisi Karaloğlu, DİSKİ'nin çalışma alanlarını inceledi

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, DİSKİ'nin çalışma alanlarını inceledi

​Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır halkının günlük 280 bin metreküplük içme suyu ihtiyacının tedarik edildiği DİSKİ Arıtma Tesisi'ni ziyaret ederek denetimlerde bulundu.

Vali Karaloğlu, günlük olarak analiz edilen ve 7.9 pH derecesiyle ülkemizdeki en kaliteli içme sularından biri olan Diyarbakır içme suyunun standartlarının korunması, depolanması ve halka ulaştırılması konusunda DİSKİ tarafından yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla çeşitli noktalarda farklı faaliyetlere yönelik devam eden çalışmaların yapıldığı alanları ziyaret etti.

Karaloğlu, ziyaretlerinde kanal ve yağmur suyu çalışmaları, arıtma tesisleri ve su deposu ile su analiz laboratuvarında incelemelerde bulundu.

İlk olarak, kış öncesi temizlik çalışmalarının devam ettiği ve kanal görüntüleme araçlarıyla kanalizasyon hatlarında biriken kumların temizlenerek şehrin olası yağmurlara karşı önceden hazırlandığı Nevroz Park ve etrafındaki kanal ve yağmur suyu çalışmalarını inceleyen Karaloğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Karaloğlu, buradaki denetimlerin ardından 30 bin tonluk su deposunun etrafında yapılan çevre düzenlemelerini ve depo bakım onarımlarını inceledi.

Vali Karaloğlu, DİSKİ tarafından kış öncesi baca ve ızgara temizliği olarak adlandırılan çalışmalara da katılarak yetkililerden bilgi aldı.

Su deposu ziyaretinin ardından Selahaddin Eyyubi Caddesi'nde devam eden temizlik çalışmaları denetleyen Karaloğlu, baca ve ızgaraların iç kontrolünde kullanılan kanal görüntüleme aracı hakkında yetkililerden bilgi aldı, cadde ve sokakların şiddetli yağmur ve dolu yağışı gibi doğa olaylarında tıkanma yaşamamasına yönelik yapılan çalışmalar izledi.

Son olarak, günde 280 bin metreküp su hizmeti veren DİSKİ İçme Suyu Arıtma Tesisi'ndeki kaba ızgara, giriş pompa istasyonu, ön çökeltme havuzları, havalandırma havuzları, son çökeltme havuzları, çamur yoğunlaştırma havuzları, anaerobik çamur çürütme tankları, çamur susuzlaştırma tesisi ve çamur pompa istasyonlarını da ziyaret eden Karaloğlu, scada sistemi olarak adlandırılan ve içme suyu arıtma tesisinin yönetildiği alanda yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler