1. HABERLER

  2. VAN

  3. VAN

  4. Doğu’nun ilk proje okulu Van’da
Doğu’nun ilk proje okulu Van’da

Doğu’nun ilk proje okulu Van’da

Van Merkez İpekyolu İmam Hatip Anadolu Lisesi bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayıyla Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu oldu.

A+A-

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayıyla Van Merkez İpekyolu İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk proje okulu olduğunu söyledi.

Proje okulunun ilin en itibarlı ve en kaliteli okulu manasına geldiğini belirten Kırekin, “İmam hatipler eğitimde artık yeni bir çığır açacak. Yeni bir versiyonla ve kalite yönünde kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecek. Proje okulunun mantığı şu; ilin en itibarlı ve en kaliteli okulu manasına geliyor. Orada hem fen ağırlıklı, hem de sosyal bilimler ağırlıklı sınıflar oluşacak. Bu yıl üç sınıfta 102 öğrenci eğitim-öğretim görecek. Bu öğrencilerimizde TEOG Sınavı’nda 450 ve üzeri puan alan öğrencilerden oluşacak. Bu imam hatipte okuyan öğrencilerimiz fen bilimleri, sosyal bilimleri, istedikleri alanda hem de ilmi ve dini bilimleri bir arada öğrenecek.” dedi.

“İmam hatipler eğitimde çığır açacak”

İmam hatip liselerin artık fen liseleriyle yarışacağını belirten Kırekin “Güzel nesiller yetişecek. İmam hatipler artık yeni bir çığır yeni bir versiyonla kalite yönünde kendilerini geliştirecek. İmam hatip liselerimiz artık fen liseleri ile yarışacak duruma gelecek. Özellikle manevi ve değerler eğitimi yönüyle de öğrencilerimiz donanımlı bir şekilde yetişecekler. Bu anlamda Doğu’da da şu anda Van’da bu okulumuz bizim girişimlerimiz sonucunda bakanlığımızın uygun görmesi ile proje okulu olarak onaylandı. Proje okulunda eğitim verecek olan öğretmenler seçkin öğretmenlerden oluşacağı gibi görev yapacak olan idarecilerde mutlaka yüksek lisans yapmış, alanında uzman olan öğretmenlerden oluşacak. Bu yıl burada eğitim görecek olan öğrencilerimiz akademik başarı alanında çok donanımlı öğrenciler olacak. Mezun olduklarında bu öğrencilerimiz imam hatipli olarak birçok hukuk fakültesi, siyasal bilimler fakültesi, mühendislik fakültesi, tıp fakültesi potansiyeli olan öğrenciler olarak yetişecekler. Van’a hayırlı olsun.” diye konuştu.

 “Öğrenciler mutlaka bu okulu tercih etsin”

Proje okulunun nitelik ve nicelik bakımından son derece önemli olduğunu, öğrencilerin mutlaka bu okulu tercih etmelerini isteyen Kırekin, “Öğrencilere tavsiyemde şu; TEOG Sınavı’nda 450 puan ve üzeri alan öğrencilerin mutlaka Van İmam Hatip Lisesi’ni tercih etmelerini bekliyoruz. Çünkü bu lisemizde yaklaşık 32-40 derslikli okulumuzda dört yıl boyunca 500 öğrenci eğitim-öğretim görecek. Bu da çok temiz ve nitelikli bir eğitim-öğretim görme yönünde bir fırsat olacak. Yüksek puanlı öğrencilerimiz nasıl fen liselerine ilgi alaka gösteriyorlarsa bu okulumuza da aynı ilgiyi göstersinler. Hem fen lisesi hem de sosyal bilimler niteliği taşıyan bu okulumuzu mutlaka tercih etsinler. Bu manada tanıtımlar yapılacak. Afişler, pankartlar asılarak, geniş kitlelere duyuracağız. Emeği geçen herkesi kutlarım. Allah hayırlı etsin.” şeklinde konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.