DSÖ'den Çin'e Covid-19 çağrısı

DSÖ'den Çin'e Covid-19 çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çinli yetkililerin ülkedeki Covid-19 salgınının gidişatıyla ilgili daha fazla veriyi paylaşması gerektiğini belirtti.

DSÖ'den yapılan açıklamaya göre, DSÖ ile Çin arasında üst düzey katılımlı bir toplantı gerçekleşti.

Görüşmeden sonra açıklama yapan DSÖ, özellikle 60 yaş üzerindekilere aşı dağıtımı ve statüsü gibi verilerin gerçek zamanlı olarak paylaşılmasını istedi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol İdaresi'nden üst düzey yetkililer, DSÖ'ye Çin'in salgınla mücadele, varyantların izlenmesi, aşılama, klinik bakım, iletişim ve Ar-Ge alanlarındaki stratejisi ve eylemleri hakkında bilgi verdi.

DSÖ, Çin'den vakalara ilişkin verileri yeniden düzenli olarak spesifik ve gerçek zamanlı olarak aktarmasını, virüs numunelerinin DNA dizilimi, hastaneye yatışlar dahil olmak üzere hastalığın etkisi üzerine veriler, yoğun bakım ünitesine kabuller, ölümler, bağışıklık ve başta 60 yaş üzeri nüfus olmak üzere aşılama durumuyla ilgili verileri talep etti.

DSÖ yetkilileri, daha yüksek risk altındaki kişileri, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı korumak için aşılama ve hatırlatma dozu aşılarının önemine değindi.

Çin'e virüsün DNA dizilimi, klinik yönetimi ve etki değerlendirmesi güçlendirmesi yönünde çağrıda bulunan DSÖ, bu alanlarda Çin'e destek sağlamaya istekli olduğunu bildirdi.

DSÖ, Çinli bilim insanlarını, örgütün Covid-19 uzmanlık kurullarına daha etkin katılmaya da davet etti.

Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, İtalya, Japonya ve Tayvan Çin'den gelen yolculara est zorunluluğu getirdi.

İngiltere ise Çin'den gelen yolculardan uçağa binmeden önce negatif test sonucu göstermelerini istedi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 26 Aralık'ta, Covid-19'un 8 Ocak 2023'ten itibaren "A kategorisi salgın hastalık" olarak ele alınmasına son verileceğini, Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler