1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Eğitim her işin başıdır ancak tek başına yeterli değildir"
"Eğitim her işin başıdır ancak tek başına yeterli değildir"

"Eğitim her işin başıdır ancak tek başına yeterli değildir"

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim her işin başıdır, ancak tek başına yeterli değildir. Gençlerimize iyi bir eğitimle birlikte, gönül dünyalarını dolduracak manevi bir iklim de sunmamız gerekiyor." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Gençlik Buluşması programına katıldı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere hitaben bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin geleceğine ümitle bakmasının, ancak genç nüfusunun bilinçli ve donanımlı bir şekilde yetiştirilmesiyle mümkün olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim her işin başıdır, ancak tek başına yeterli değildir. Gençlerimize iyi bir eğitimle birlikte, gönül dünyalarını dolduracak manevi bir iklim de sunmamız gerekiyor." diye konuştu.

Ruhsuz bir bedenin sadece cesetten ibaret olması gibi, gönül dünyası ihmal edilmiş bir gencin eğitim ve öğretiminin de, sadece maddi bilgilerle sınırlı kalacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumların hedeflerine ulaşabilmeleri için, bu iki hususun birlikte inşa edilmesi şart olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, yıllarca bunlardan sadece birine odaklanmış eğitim öğretim sistemine mahkûm edilmiştir. Ancak, tek kanatla uçulamayacağı gibi, burada da istenilen neticeye varılamamıştır. Biz, 15 yıldır hem fiziki altyapımızı güçlendirerek, hem de zihniyeti değiştirerek, hedeflerimize uygun bir eğitim sistemi kurmanın çabası içindeyiz." dedi.

Bu konuda önemli bir mesafe kat edilse de hedeflerinin tamamına henüz ulaşamadıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun için önümüzdeki dönemde önceliklerimizin başına, eğitim sistemimizin ruhunu, özünü, muhtevasını milletimizin hedeflerine uygun hâle getirmeyi koyduk." açıklamasını yaptı.

Vakıf faaliyetlerinin ve sivil toplum çalışmalarının bir gönül işi olduğunu, ciddi gayret, fedakârlık, üretkenlik gerektirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de asırlardır var olan vakıf geleneğini yeni bir anlayışla, çok daha kapsamlı bir sivil toplum müktesebatına dönüştürdüklerini ve attıkları adımların sonuçlarını almaya başladıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreçte, her alanda olduğu gibi sivil toplum faaliyetleri, bilhassa da eğitim konularında en büyük darbeyi terör örgütlerinden aldık. Bölücü terör örgütü ile onun güdümündeki yapılar özellikle gençlerimizi hedef almışlar, onların zihin ve gönül dünyalarını karartmışlardır. Aynı şekilde FETÖ’nün de hedefinde gençlerimiz ve onların eğitim öğretim süreçleri en başta yer almıştır. Devlet ve millet olarak yaptığımız müdahalelerle, her iki örgütü de çökertmeyi, ülkemize verdikleri zararları bir noktada kesmeyi başardık. Ama bu mücadele sırasında, her biri milletimiz için altın değerinde nice gencin terör örgütlerinin saflarında heba oluşuna da yüreğimiz yanarak şahit olduk. Türkiye’nin, milyonlarca gencinin her birinin enerjisine, birikimine, hayaline ihtiyacı vardır. Şu saatten sonra terör örgütlerine kaptıracağımız her bir gencimizin vebali, bizim ve sizin üzerinizdedir. Onun için duramayız, çok hassas olacağız."

"Gençler, gün çalışma günüdür" diyerek gençlere; okulda, kütüphanede, evde ve sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarını salık veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bitip tükenmek bilmeyen bir iştiyakla okuyacak, öğrenecek, düşünecek ve eyleme geçeceksiniz. Gün mücadele günüdür. Okulunuzda, özellikle arkadaş çevrenizde fikirlerinizle mücadele edeceksiniz." sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Çalışıyorsanız, işinizle, üretiminizle, üretkenliğinizle mücadele edeceksiniz. 15 Temmuz’da olduğu gibi, gerektiğinde tankların, uçakların, helikopterlerin, silahların karşısında mücadele edeceksiniz. Bölücü terör örgütünün çukur eylemlerinde, saldırılarında olduğu gibi, yüreğinizle, bileğinizle mücadele edeceksiniz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında olduğu gibi, kâbus olup teröristlerin üzerine çökerek mücadele edeceksiniz. Sosyal medyada mesajlarınızla, gazetelerde yazılarınızla, televizyonda yorumlarınızla, toplantılarda değerlendirmelerinizle mücadele edeceksiniz. Her platformda ve her fırsatta davamızı anlatarak, ülkemizin ve milletimizin haklılığını ispat ederek mücadele edeceksiniz. Bunun için de öncelikle gereken bilgiye, donanıma, iradeye, kararlılığa, cesarete sahip olmanız gerekiyor."

Konuşmasının sonunda gençlere, Hazreti Lokman’ın oğluna verdiği "Allah’a şirk koşma. Annene ve babana saygılı ol. Namazını dosdoğru kıl. İyiliği emret, kötülükten sakın. Başına gelenlere sabret. Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme. Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, büyüklük taslama. Mutedil ol, sesini alçalt." öğütlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Evet, işte bu öğütleri tutan gençlik, şu anda karşımda bizim gençliğimizdir. Bu öğütlerden uzaklaşan gençlerin ise rüzgârda uçuşan yapraklar gibi savrulmaları, hatta terör örgütlerinin ağlarına takılmaları kaçınılmazdır."

İLKHA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.