1. YAZARLAR

  2. Muhammed Ali AKAY

  3. Eğitimdeki- gençlerdeki yozlaşmanın en büyük sebebi…
Muhammed Ali AKAY

Muhammed Ali AKAY

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimdeki- gençlerdeki yozlaşmanın en büyük sebebi…

A+A-

Günümüzde en büyük problemlerin başında karma eğitimin yol açtığı gençlerin aşk dediği ama literatürdeki karşılığı flört olarak geçen bir hastalıktan ve çözüm yollarından bahsetmeye çalışacağız.

Flört kavramı olarak ifade edilen, alttan mesaj vererek gizliden gizliye yapılan, ortada net bir şeyin olmadığı kaşı cinsle yaşanılan gayri meşru ilişki haline denir. Diğer anlamıyla kırıştırmak, çıkmak olarak da ifade edilir. Aslı İngilizce olan ama Türkçe'ye Fransızca'dan giren bir kelimedir. İffete, hayâya, namusa, aşka, sevdaya, vefaya, aileye, ataya, anaya, babaya değer veren bir İslam toplumunun tabi ki de böyle iğrenç bir işi ifade edecek kelime üretmeye gerek duymaması gerekir. Çünkü bu iş İslam toplumunda yoktu. Fakat Tanzimat denilen süreçlerden sonra halkımıza bulaşmış iğrenç hastalıklardan birisi de flört etmek, gizli dost edinmek, namahrem bir erkek ile bir bayanın gayri meşru geçirdikleri tüm pisliklere kısaca gâvurlar flört demişler. Bizim Batı aşıkları da bu işi kopyalamış, körpe dimağlara bulaştırmışlar.

Günümüzde birçok Müslüman annenin ve babanın tarifsiz acılar yaşamasına neden olan bu iğrenç hastalığın sebeplerini, tedavi yollarını irdelemek gerektiğini düşünüyoruz. Nice zorluklarla büyüttüğünüz evladınız, okulda tanıştığı veya sosyal medya ağlarını kullanarak görüştüğü yabancı birinin yüzünden size ihanet etmesi, gizli dost edinmesi ve elinizden avucunuzdan kaçıp gitmesi gerçekten de çok zordur. İşte ne yazık ki birçok anne baba bu iğrenç iş yüzünden evlat acısı yaşıyor. Nice körpecik kızlar bu yoldan sonra fuhşa, ihanet çetelerinin ellerine düşürülüyor.

Bu işi özendiren birçok dizi, film, görsel var. Okullardaki karma eğitimin, öğretmenlerin İslam'dan uzak tutum ve davranışlarının olması, milli eğitimin müfredatında, ajandasında iffet, hayâ, edep, ahlaklı olmak gibi kavramların olmayışı neticesinde çok tehlikeli bir ortam oluştu. Bugün karma eğitimin verildiği birçok lisede ders içinde dahi çok ahlaksız olaylara rastlamak gayet basit karşılanır olmuş. Liselerin içini anlatmaya gerek yok. Bir lisenin etrafında dolaşın ve duvarlarındaki yazıları bir okuyun. Tabi hayânız el verir, yüzünüz kızarmazsa, gençlerin ne hale geldiklerini daha iyi anlarsınız.

Bir kere evlatlarımıza iffeti, hayâyı, edebi, namusu öğreten bir eğitim sistemine sahip olmalıyız. İkinci olarak öğretmen eğitiminden bahsedilen şu süreçte öğretmenlere mutlaka iffet, hayâ edep gibi konularda örfi ve dini dersler konulmalı, bu minvalde hizmet içi seminerler verilmelidir. Öğretmenlerin evlenmeleri teşvik edilmeli, bu konuda ailelerin parçalanmasına sebep olan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Özellikle eşler için tayin kolaylaştırılmalıdır.

Başörtüsü, sakal gibi İslam'ın şiarları için Memur Sen gibi duyarlı sendikaların aldığı eylem kararı neticesinde birçok öğretmen sakal bıraktı, birçok bayan öğretmen de başını rahatça örttü. Fakat PKK gibi tehlikeli örgütlerin kontrolüne geçen bazı sendikalar da eylem kararı aldılar. Ve bu sendikalara bağlı olan öğretmenler ahlak, maneviyat, edep, hayâ mefhumunu yok edecek tarzda giyinir oldular. Bir kere bu kılık kıyafet konusuna bir ayar verilmelidir. Müslüman halkı mağdur etmeden örf, adet, gelenek ve dinimizin öğretileri dikkate alınarak düzenleme getirilmelidir.

Medreselerde, hafızlık kurslarında okuyan kız ve erkek öğrenciler ailelerince ihmal edilmemelidir. Çocuklarımızı görüp gözetmeye devam etmeliyiz. Özellikle okul ziyaretleri yaparak gerek okul çıkışında gerek okul içinde evlatlarımızı ara ara ziyaret edip ne halde olduklarını bilmeliyiz. Akıllı telefon, internet gibi zehir saçan tehlikelerden çocuklarımızı korumalıyız. Yurt işleten kurum ve kuruluşlar, halkın kendilerine emanet ettiği evlatlarımızı yetiştirme konusunda daha duyarlı ve korumacı olmalıdır. Gerek devlet olarak gerek sivil toplum olarak gerekse anne ve babalar çocuklarına iffeti, hayâyı, namusu, şerefi öğretmelidir. Evlatlarımızın bu değerlerle yaşaması için elimizden geleni de yapmalıyız.

Rabbim bizleri insi ve cini şeytanlardan korusun. Açık saçıklıktan, iffetsizlikten hepimizi ve evlad-u ayalimizi muhafaza etsin der hepinizi Hafiz olan Allah'a emanet ederiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.