Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Ekonomik istikrarı istemeyenler var

Yoğun siyasi bir gündem var. Seçim çalışmaları hızla devam ediyor. Hükümet ve Fethullah Gülen cemaati arasındaki mücadele de kıran kırana devam ediyor.

Herkes 30 Mart seçimlerinin sonucuna odaklanmış görünüyor. Ekonomi ikinci plana itilmişken sanayi üretimindeki verilerin yüksek çıkması ve Ocak ayındaki cari açığın geçen yıl Ocak ayının cari açığına göre düşmesi şaşırttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bu yılın ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı. Sanayi üretimi bu artışla Ekim 2011’de gerçekleşen yüzde 10,4’lik artıştan sonra en hızlı artışı gösterdi.  Ocak ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış bir önceki aya göre yüzde 11,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 7,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 7,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti. En yüksek düşüş ise  yüzde 26,5 ile tütün ürünleri imalatında görüldü.

Eczacık ürünlerindeki artışı hastalığın çoğalması şeklinde değerlendirmek yanlış olsa da bilgisayar ve elektronik ürünlerinin imalatındaki artışı daha çok elektronikleşen bir topluma doğru hızla ilerlediğimizin sonucunu kesin olarak çıkarabiliriz.

Tütün mamullerinin üretimindeki düşüşün en yüksek olması tütün mamullerine getirilen yüksek vergilerin ve tütün mamullerinin kullanım alanlarının daraltılması ile ilişkilendirebiliriz.

Cari işlemler hesabı, 2014 yılı Ocak ayında 4 milyar 877 milyon dolar açık verdi. Cari açık, 2013 yılının aynı ayına göre 932 milyon dolar azaldı.

Buna göre cari işlemler açığı, geçen yılın Ocak ayına göre 932 milyon dolar azalarak 4 milyar 877 milyon dolara geriledi. Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 630 milyon dolar azalışla 5 milyar 239 milyon dolara gerilerken, net hizmet gelirleri 256 milyon dolar artışla 888 milyon dolara yükseldi.

Ekonomistlerin 2014 yıl sonu cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması 48,2 milyar dolara geriledi. Cari işlemler açığı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artarak 48,5 milyar dolardan 65 milyar dolara yükselmişti.

Yurt içinde ise BIST 100 endeksi günü yüzde 0,53 oranında yükselişle 63.000 puanın hemen üzerinde tamamlarken, bankalar arası piyasanın kapanışında 2,22 seviyesinin hemen altında olan dolar/TL’nin uluslararası piyasada yükselişe geçmesi dikkati çekti.  Bu verilerle kırılgan ekonomiye sahip beş ülke arasında yer alan Türkiye bu kırılganlıktan bir miktar da olsa kendini kurtardı. Tabi ki bunun ABD’nin finans kuruluşu olan FED’in finanssal daralma ve genişlemesi ile ilgilisi var ve bu olumlu havanın sürekli devam edeceğini düşünmek yanlıştır.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan’ın tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesinin ardından gelişen toplumsal olayların tedirginliğinin de etkisiyle salı günü geç saatlerde 2,2484 seviyesine kadar yükselen dolar/TL bankalar arası piyasanın açılışında yükselişini devam ettirerek 2,25 seviyesini aştı.

Çocuk yaştaki Berkin Elvan’ın cenazesini siyasi rant olarak kullanmak isteyen sol hareket, sendika ve partiler var. Tabi ki Gülen cemaatinin de bu çevrelerin yanında yer alması acıdır. 30 Mart seçimlerini provoke etmek isteyenler olacaktır. Ekonomik istikrarı, sosyal istikrarı ve siyasi istikrarı istemeyenler var.

Değerlerin iyiye gitmesi birilerini rahatsız ediyor. Siyasi ayırımcılık da devam ediyor. Ergenekon sanıklarının seçim Arifesinde serbest bırakılmasını anlamak zor, Ergenekon sanıklarının bırakılıp İslami davadan içeride olanların bırakılmamasını anlamakta zorluk çekiyoruz.

Kapalı kapılar arkasında zindan hayatı yaşayan tüm kardeşlerimizin tez zamanda ailelerine kavuşmaları temennisi ile Allah’a emanet olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.