1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. En büyük derdimiz dolar mı olmalıydı?
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

En büyük derdimiz dolar mı olmalıydı?

A+A-

“Allahümme lâ tec'aliddünya ekbera hemmina... Allah'ım, dünyayı üzerinde en çok yoğunlaştığımız, en çok önem verdiğimiz şey yapma!”

Müslümanların günlük yaşantılarında dillerinden düşürmemesi gerektiğine inandığım, yapmaya çalıştığım ve tavsiye ettiğim Rasulullah'ın (s.a.v) bu duasını İmam Tirmizi rivayet ediyor. Dikkat ettim de Kâbe imamları da ramazanlarda vitir namazının kunutunda okuyorlar.

Bu duayı dilinize vird yaptığınızda göreceksiniz ki dünya gerçekten gözünüzde küçülecek, dünyevi meseleler gündeminizin alt sıralarına düşecek.

İyice dikkat ederseniz bu bizim için bir dua olmaktan öte bir dünya görüşü, tavsiye edilen bir hayat tarzıdır. Dünyaya yoğunlaşmamak, dünyayı dert edinmemek günümüz Müslümanının kazanması gereken önemli bir haslettir.

Tamam, bugünlerde şu dolar denilen zıkkımın yükselmesi göz ardı edilmemesi, az çok konuşulması, yazılıp çizilmesi gereken bir konu olabilir. Meselenin dolar olmaktan ötelere giden bir boyutu, siyasi anlamda Müslümanları, mazlumları ilgilendiren yönü olduğu da kesindir. ‘Müslümanların dertleriyle dertlenme' yükümlülüğü adına gündemimize alabiliriz, almalıyız.

Fakat bunu gündemden öte kendimize dert yapmayı şahsen uygun görmüyorum.

Çoğumuzun okuduğunu tahmin ettiğim bir deccal konusu vardır hani, Allah'ın Rasûlü (s.a.v) deccalden bahsederken onun bir yılının veya bir gününün kırk yıl uzunluğunda olacağını söylediğinde sahabenin sorusu çok ilginçtir; Ey Allah'ın Rasûlü, o zaman biz namazlarımızı nasıl hesap edip kılacağız?

Bu meselenin tamamını birada bırakalım da sahabenin kafasına taktığı, kendisine dert edindiği şeye dikkat edelim; namaz, namaz. Bütün durumlarda namaz, dünya nereye giderse gitsin namaz.

Biraz avamca olacak ama bağışlayın; Bizim için dolar vızıt gelir tırıst gider.

Bizim için önemli olan Aziz İslam davasıdır. Bizi ilgilendiren davamızın seyridir.

Bundan dolayı da hiç kimsenin bir tereddüdü olmasın.

Bize düşen bütün durumlarda davamızı yürütmenin derslerini öğrenmektir.

Allah'ın izniyle hem Müslümanlar, hem de dünyanın mazlumları yaşadığımız şu günlerin en çok kazananları olacaktır.

Unutmayalım ki dünya bir insanın gölgesidir, koşup yakalamak istediğinizde yakalayamazsınız. Fakat siz arkanızı dönüp gittiğinizde o sizin arkanızdan tıpış tıpış gelir. Yeter ki siz onu üzerinde en çok yoğunlaştığınız şey olmaktan çıkarın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.