1. YAZARLAR

  2. Abdulhakim SONKAYA

  3. Enflasyon tek haneye inmesin!
Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Enflasyon tek haneye inmesin!

A+A-

Hane, “konut, ev halkı” demektir.

Köken itibariyle hanenin farsça olduğu yaygın bir malumattır. Ancak hanen ile ihanet arasında doğrudan bir bağ olduğu da bir gerçektir.

Evet, “hane” sözcüğü farsça olarak bilinse bile kök itibariyle Arabi bir lafızdır. Şöyle ki, hane ile ihanet aynı köktendir. Çünkü han-hane, ihanetin olmadığı, herkesin birbirine nasihat ettiği yer olduğu için bu ismi almıştır. Eski devirlerde hanların durumuna göre ticaret canlanırdı. Eğer bir yerde hanlar güvenliyse ticaret canlıydı. Nitekim “Yolgeçen hanı” tabiri olumsuz bir anlama sahiptir. Çünkü gelenin geçenin belli olmadığı, güvenin sarsıldığı bir yerde ihanet ihtimali vardır. Bu durumda ticaret durur, enflasyon olur. Enflasyon han ve haneye pahalıya mal olur.

Han, insanın ihanetten kendini emin gördüğü yerdir. Hane handan da özeldir. Orası kişinin kendisini ihanetten emin bulduğu yer olmasının yanında kendini huzur ve sükûnet içinde bulduğu yerdir, yuvadır.

Sayıların da hanesi vardır. Çünkü onlar da bir aile gibidir. Rakam ve değer olmak için birbirlerine destek olmak zorundadırlar. Rakamların bir birlerine ihaneti yoktur. Bu nedenle onların hanesi sağlamdır.

Aile mekânı hanedir. Orada her fert birbiriyle değer kazanır. İtibar elde eder. Birlik, rahmet, muhabbet hane halkının hayır ve bereket kaynağıdır.  

Bir hanede enflasyon, fiyat artışı neden olur? Eğer hanede üretim yoksa, biri çalışır biri çalışmazsa, biri yer biri bakarsa, israf varsa ve en kötüsü ihanet varsa enflasyon hiçbir zaman o haneye uğramaz.

2019 Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon tek haneye inmiş. Güzel hoş da enflasyon sadece arz-talep-üretim döngüsüyle izah edilemez. Onun yükselmesinde ve düşmesinde önemli roller oynayan başka etkenler de vardır.

Hane enflasyonu doğrudan ihanet durumuyla bağlantılıdır. Hak “gözlerin hainliğini bilir”(Gafir:19). Hani olumsuz bir manada “göz uzatıyor” denilir ya, işte böyle, art niyetle, hakkı olmadığı halde bir şeye tamah etmeyi ifade ediyor. Ve ilginç bir şekilde aslanın gözünün sıfatı ihanettir. Yani aslanın gözüne “hain göz” denir. Neden? Çünkü aslanın gözü çok fazlasını ister. Tek başına bir boğayı gözüne kestirir. Ve onu aldığında kimseyi ona yaklaştırmaz. Bu da diğer hayvanlar için enflasyona sebep olur. Çünkü onlar o imkânı az ve zor bulurlar. Bu durumda enflasyon tek haneye iniyor ama iyi bir şey olmuyor. Evet, burada enflasyon tek bir haneye iniyor ama tek aslanın hanesine iniyor. Bu manda enflasyon tek haneye inmesin, bilakis bütün hanelere insin. İkili, üçlü, dörtlü, binli hanelere yükselsin. Yükselsin ki bütün haneler bunu doğrudan ve bariz bir şekilde hissetsin.

İşte o zaman enflasyon gerçek manada tek haneye inmiş olur. Aksi durumda enflasyon hanelerin bir tekine iner, diğer haneler ise yüksekliğini hissetmeye devam ederler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.