Hacer Sara ARSLAN

Hacer Sara ARSLAN

Ezgi ve marşlarımızı yozlaştırmayın!

Dinlediğimizde bizi bambaşka âlemlere götüren, bazen duygulandıran, bazen ağlatan, kalbimizdeki iman coşkusunu kabartan ezgi ve marşlarımız vardı. Söyleyenin ismini bilirdik sadece o kadar. Cismi bizi çok da alakadar etmezdi. Hatta bazı dönemlerde isimsiz sanatçılarımız da vardı ki, bu yazıyı o sanatçılara atfen yazmadım, belirtmiş olayım...
Bir zamanların -tabiri hoş olmasa da- "yeşil pop"u olarak bilinen, "müzik haramdır" fetvalarına rağmen popülerleşen, dönemin siyasi eğilimine göre revaçta olan birbirinden kaliteli ve etkileyici ezgilerimiz, ilahilerimizin şu anki halini görüp üzülmemek elde değil.

Çok mu önemli bir mevzu? Evet, Müslümanları ve özellikle gençlerimizi ilgilendiren her konu önemlidir. Yozlaşmayan güzelliklerimiz maalesef artık kalmadı. Gençleri ardından sürükleyen bir güce sahip olan müziğimiz de yozlaştıkça yozlaştı...

Tıpkı diğer yozlaşanlar gibi, marşlarımızın içine de dünyalık ve maddiyat girdi. Malumdur ki maddiyatın hüküm sürdüğü her yerde maneviyat gün geçtikçe zayıflar.

Önceleri yakından takip ettiğim İslami müziğimizin, şimdilerde özenti ve evresel olma çabası yüzünden hem gülünç hem de düşündürücü hal alması da şu anki ümmetin durumunu yansıtıyor.

Biliyorsunuz ki her birimiz evlerimize uydu aldık, kendimize has kanalları kaydettik ve diğerlerini sildik. Arada kulağımızın ve gönlümüzün pası silinsin niyetiyle ilahi kanallarını açıyoruz. Aman Allah`ım! Bir klibin sesini kıssak da sadece görüntüye baksak, -afedersiniz- beşeri aşkın esiri olmuş romantik bir klip izliyoruz sanki. Üstelik bunun üzerine acemilik de eklenince gerçekten hoş olmuyor, lütfen bunu yapmayın!

Son model arabalarda Efendimiz (s.a.v) ile ilgili bir ezgi ne alaka? Fiyakalı ayakkabılar ve takımlarla, lüks ve manzaralı yerlerde Peygamberin aşkından ve hasretinden bahsetmek ne demektir? Bunu açıklar mısınız?

Lütfen bu tür kliplerle insanlara o manevi huzuru verebileceğinizi düşünmeyin. Kendisi üzerine ilahi seslendirdiğiniz Peygamber; kusura bakmayın, şimdi yaşasaydı sizin kliplerdeki yaşantınızdan uzak mı uzak olurdu!

Eğer yapamıyorsanız klip çekmeyin. Bize o samimiyeti ve huzuru klipsiz de verebilirsiniz. Ama eğer bu da müzik sektörünün bir parçası veya daha fazla kitlelere ulaşmanın en iyi yoludur diyorsanız, usulüne uygun, verdiklerinize uygun bir klip çekebilirsiniz. Biz de bundan hoşnut oluruz...

Klipler haricinde konserler var bir de... Özellikle Ramazan ayında çok görürüz. Şahsım adına eserlerini çok beğendiğim, yıllarca takip ettiğim ve albümlerini aldığım bir sanatçı ağabeyimizin yeni albümü çıkmıştı. Almadan bir araştırayım internetten, dedim. O sırada karşıma bir videosu çıktı ve tam anlamıyla şok oldum. Sahnede güneş gözlüğüyle ve bir star edasıyla söylediği ezgilerle, karşısında genç kızların bağıra bağıra ona eşlik edip ellerini uzatmalarıyla verdiği konseri izleyince, hayal kırıklığı yaşadım. Meğer takip etmeyeli neler olmuş! Meğer bu günleri de görecektik!

Sevgili ağabeylerimiz! Biz sizin eski samimiyetinizi, müzik alt yapısı kalitesiz de olsa o eski marşlarınızı istiyoruz ve seviyoruz.

Cihadımız ne zaman sona erdi ki, siz cihat marşlarını terk ettiniz? Kavgamız ne zaman bitti ki, ruhumuzu coşturmaz oldunuz?

Sizden ricamız eski günlere bizleri geri döndürün. "Karanlık koyu, karanlık diz boyu. Bosna`nın ahı, Filistin`in kanı.. Yetmez aydınlatmaya zindan karanlığı. Sürer kavgam sürer, uzatır güneş başını" nidasıyla, yıkadığımız her bulaşığa bir gözyaşı döktüğümüz, "Uğruna sevdalı bir güvercin olsam, uçsam uçsam yorulmasam" marşlarını yolda yürürken dinlediğimizde aklımızın ve gönlümüzün asr-ı saadete uçtuğu, "Muhammed, yaralı ceylanım bırakma ellerimi..." dendiğinde elimizdeki süpürgeyi bırakıp, Müslüman kardeşlerimizin imdadına yetişmek için can attığımız o günleri çok özledik...

Ve bu tür klipler, konserler gerçekten kalplere tesir etmez. İşin kalitesini arttırmak adına samimiyeti kaybederseniz, hem Allah`ın size vermiş olduğu yeteneği doğru bir şekilde kullanmamaktan sorumlu olursunuz hem de verim elde etmeniz zor olur.

Ekranlarda, sözün ve klibin uyum içerisinde olduğu, hem sesle hem görsellikle duygu dünyamıza hitap edecek eserler yapmanızı ve sadelik, edep ve İslami kurallara riayet edilen konserler görmek istiyoruz.

Vesselam veddua...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.