Farkındalık ayı Ramazan

Tüm okuyucularımız için mübârek Ramazan ayını hayırlara vesile kılmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.

Af, mağfiret, rahmet ve bereket ayına erişmek bol kazançlı bir alışverişe, çok kârlı bir ticarete kavuşmaktır, Rabbim değerlendirmeyi nasip eylesin.

Ramazan ayı; Kur'an, oruç, sabır, şükür, dua, istiğfar, infak, ihsan, tefekkür ayı olduğu kadar yardımlaşma, dayanışma, kardeşlik ve i'sar(diğergamlık) ayıdır. Yani duyarlılık kazanma vaktidir. Müminlerden sayılmanın, onların dertleriyle dertlenmekle mümkün olacağının şuuruna varma ayıdır Ramazan.

Ramazan, açlıkla farkına vardığımız acizlik ve çaresizlik merdiveni ile farkındalık ufkuna yükselme ayıdır. Ve Şehid Aytaç Baran gibi, “farkındayız kardeşler” deyip vuslata yol alma ayıdır.

Ramazan ayı; deyim yerindeyse, insan dediğimiz makinenin servise alınma ayı. Bozulan akordunun, gevşeyen aksamının düzeltildiği,  dökülen boyasının, cilasının yenilendiği ve format atılıp yazılımının güncellendiği ayıdır.

Sadece oruç tutan müminin zikrine, ibadetine kat kat sevap verilen değil, aynı zamanda yemesine, içmesine hatta uykusuna bile mükafat verilen bir ay.

Ramazan ayı, yanlış yola girmiş trenin doğru raylara yönlendirildiği makas değiştirme ayı.

Ramazan ayı, yedirdiğinin, verdiğinin, kazandırdığının lezzetinin, kendi aldığının, yediğinin, kazandığının lezzetinden çok daha fazla olduğunu öğrenme ayıdır.

Ramazan ayı, ‘yerinde olsam' demenin değil, yerinde ve yanında olmanın ayı.

Ramazan ayı, yetimin, yoksulun, mazlum ve mustazafın; onlara yetişen müminin elinden tutup sırat köprüsünden geçireceği aydır.

Ramazan ayı, iftardan imsaka, sofradan sahura, Fatiha'dan Felak-Nas'a, Mukabelenin dilinden kulağına, azmeden iradeden doyan mideye, veren elden alan ele, meskenden mescide, tekbirden selama, hep hareket ayıdır ki bereket de harekette değil midir?

Ve an be an duaya durulan aydır Ramazan. Madem her bir saatine, Rabbimiz aklımızın alamayacağı kadar bir mükafat fırsatı bırakmıştır. Duası olmasa hiçbir ehemmiyeti olmayan insanın, otuz günün sonunda Allah'ın izniyle kat be kat değer kazanacağı seksen yıllık bir ömür hediyesi ile Kadir kıymet ayıdır, sultanlar sultanıdır.

Öyleyse birkaç kelime dua gönderelim, bize bizden yakın olup icabet eden Sahibimize.

“Hamd sadece kendine mahsus olan Alemlerin Rabbi Allah'ım, şu mübarek ayda tüm alemlerin ve tüm zamanların rahmet vesilesi Habibi-i Ekrem'ine salat ve selam eyle. Bu salat ve selam hürmetine bizi, Ramazanın sonuna, affedilmiş olarak Reyyan kapısına ulaştır ve oradan da rızan ile cennetine dahil eyle.

Allah'ım, bu ayda zincirlere vurduğun şeytanların şerrinden bizleri, evlad-ü iyalimizi, tüm kardeşlerimizi her daim muhafaza eyle.

Allah'ım, umudunu büyük şeytan ABD'ye bağlayanlara inat, biz umudumuzu yalnız Sana bağlamışız. Bize bu umuda yakışır bir itaat ve amel nasip eyle.

Allah'ım, yerlerinden yurtlarından çıkarılan, sürülen, kovulan, göçe zorlanıp perişan edilen mazlum Müslümanların sahibi Sen'sin, Onları gören ve ahlarını işiten Sen'sin. Onları yurtlarından çıkaranlar dünya ve ahiretin saadetinden mahrum eyle.

Allah'ım, halkın hakkı hukuku, Senin Hakkın hukukundur, Müslüman halkın hukukuna kastedenlere fırsat verme. Mümin kardeşlerimize karşı kalplerimizde bir kin bırakma.

Ya Rab Senin hükmün Mısır'da, Bangladeşte ve diğer tüm İslam ülkelerindeki zalim despot ve gasıp diktatörlerin hükümlerinin üstündedir. Onların tiyatrolarında verilen kararları onların yıkılış sahnesi kıl.

Amin bi hürmet-i Seyyid-il Mürselin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.