FIP Başkanı Jordan, "Eczacıların rolü küresel sağlık için hayati öneme sahiptir"

FIP Başkanı Jordan, "Eczacıların rolü küresel sağlık için hayati öneme sahiptir"

25 Eylül Dünya Eczacılar Günü'nde nedeniyle bir mesaj yayımlayan Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) Başkanı Eczacı Dominique Jordan, eczacıların sağlık için hayati öneme sahip olduklarını belirtti.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) Başkanı Ecz. Dominique Jordan, Coronavirus hastalığı nedeniyle tüm dünyada eczacıların konuya ilişkin şunları söyledi:

Covid-19, dünya çapında hepimiz için birçok hizmetin aksamasına ve ne yazık ki eczacı meslektaşlarımız dâhil birçok ölüme neden oldu. FIP Virtual 2020'nin açılış töreni, bu salgın sırasında toplumlarına ilaç hizmeti vermeye devam etmeleri sonucu hayatını kaybeden meslektaşlarımız için bir de anma törenine sahne oldu ve Türkiye'den de çok sayıda eczacı anıldı. Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP), bu eczacılık kahramanlarını anmak için Türk Eczacıları Birliği ile dayanışma içindedir. Geçtiğimiz birkaç ayda pek çok ders çıkardık, ancak bu salgın her zaman bildiğimiz bir şeyi de doğruladı: Eczacıların rolü küresel sağlık için hayati öneme sahiptir.
Covid-19 mücadelesinde tüm dünyada hayatını kaybeden meslektaşlarını anmak adına 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü'nde eczacıların sosyal medya profillerini karartacağı belirtildi.

"#yaşatmakiçinyaşamakistiyoruz" ve "#rengimizikaybediyoruz" hashtagleri ile yürütülecek olan çalışmaya, başta Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) olmak üzere tüm dünyadan eczacıların destek vermesi bekleniyor.

"Sağlık çalışanlarının omuzundaki yük gün geçtikçe artıyor"

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği'nin başlattığı farkındalığa ilişkin, "Salgının seyri giderek ağırlaşıyor ve sağlık çalışanlarının omuzundaki yük gün geçtikçe artıyor. Kararttığımız profillerimizle tüm dünyada yitirdiğimiz meslektaşlarımızı anmak, anılarına bir nevi saygı duruşunda bulunmak istedik. Rengimizi kaybediyoruz diyoruz, çünkü tükeniyoruz. Bir yandan pandemi ile mücadele ediyor, bir yandan artan şiddet vakalarından kendimizi korumaya çalışıyoruz. Rengimizi kaybetmek istemiyoruz, tükenmek istemiyoruz çünkü biz dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızla birlikte yaşatmak için yaşamak istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.