Gaziantep Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolü

Gaziantep Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında hazırda yürütülen ve hayata geçirilmesi planlanan projelerin iki kurum arasında yapılacak teknik, akademik ve bilimsel destekle daha üst seviyeye çıkarılacak.

Protokol kapsamında hazırda yürütülen ve hayata geçirilmesi planlanan projelerin iki kurum arasında yapılacak teknik, akademik ve bilimsel destekle daha üst seviyeye çıkarılacağı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi ile birlikte önemli bir imza attıklarını söyledi.

Her protokol çok önemli ve kıymetli olduğunu belirten Şahin, “Ama bugün atacağımız imzanın arkasına baktığımız zaman Gaziantep sanayi, üreten, medeniyet, kültür, arkeoloji şehri. Aynı zamanda bereketli hilalin tam ortasında Mezopotamya ile Akdeniz’e giden yolda bir tarım şehri. Dolayısıyla bunlardan kaynaklı lezzetin başkenti. Ama bunların yanına bizim koyduğumuz başka bir hedef var; Gaziantep üniversiteler, bilim şehri olsun istiyoruz. 4 üniversitenin şehirde olması bizim için çok önemli bir zenginlik. Çünkü yetişmiş insan gücü en temel güç ve bu coğrafyada biz güçlü olmak zorundayız. Bilgi ekonomisini oluşturup üzerinde çalıştığımız yeşil ekonomiyi bütün dünyaya göstermemiz gerekiyor. Bu şehri bilim şehri haline dönüştürmek gerekiyor.” dedi.

Şahin, “Çok köklü bir üniversitemiz var. Bu yetmişli yıllardan gelen çok iyi bir mühendislik kafasıyla hem yabancı dilinden hem de mühendislik eğitiminden oluşmuş iyi bir tohum var. Bunu büyük bir bilim ormanına, bilim şehrine dönüştürmek gerekiyor. Teori ile pratiği birleştirmek çok elzem.  Orada teori bizde de uygulama var. Ne kadar bu iki alanı dönüştürür ve birleştirirsek iki milyonun yaşam kalitesi yükselecek, vatandaş memnuniyeti artacak ve şehrin rekabet gücü artacak. Bunun sonunda sanayi yüksek teknolojiye geçme hedefine ulaşacak. 5 antik kent ile milyonlarca turistin geleceği bir turizm şehrine dönüştüreceğiz. Bunun sonunda yetişmiş insan gücü ve beşeri sermaye bize kalacak. Bu şehir bilim, akıl, hikmet, mutluluk ve irfan üretecek.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise, “Teklif Başkan Fatma Şahin’den geldi. Bizde bu teklife sevinçle iş birliği yapma isteği beni heyecanlandırdı. İmzalamak yetmez en kısa sürede sonuç alacağız. Bu şehir havası, suyu ve insanıyla bizim şehrimiz. Bu şehri daha mutlu ve yaşanabilir bir şehir haline dönüştürmek adına üniversite adına ne lazımsa ben hazırım. Başkanımız öncülüğünde bu şehir önemli bir şehir. Bu şehri mutlu bir şehir haline getirmek istiyoruz, daha az hasta olan, daha az stresli olması ne yapılması gerekiyorsa ekonomik ve sosyal anlamda basının önünde söz veriyoruz.”


Gaziantep Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolü

Gaziantep Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolü

Gaziantep Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolü

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.