Gaziantep'te hurda ve ikinci el piyasa temsilcileri ile çözüm toplantısı yapıldı

Gaziantep'te hurda ve ikinci el piyasa temsilcileri ile çözüm toplantısı yapıldı

Gaziantep Valisi Davut Gül, hurda, geri dönüşüm ve ikinci el ürün satan işletme sahipleri ile bir araya geldi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm illere gönderilen "İkinci El Malzeme Alım/Satımları" konulu genelge kapsamında hurda, geri dönüşüm ve ikinci el ürün satan dükkân sahiplerinin katıldığı toplantıda önemli konular ele alındı.

Hırsızlık yoluyla elde edilen eşyanın ikinci el piyasasında satışının önlenmesi, kolluk kuvvetleri tarafından eşyanın tespiti üzerine olayın aydınlatılması ve şüphelilerin yakalanması amacıyla ilgili sektörlerde çeşitli düzenlemelerin yapılması noktasında talimatların yer aldığı genelge çerçevesinde yapılan toplantıya Vali Davut Gül ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Ekinci, Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Harun Topçu ve ilgili daire amirleri katıldı.

Toplantıda genelge hükümlerinin ve talimatların Çevre Şehircilik İl Müdür Vekili Harun Topçu tarafından hatırlatıldığı kısa bir sunumun ardından hurda ve ikinci el sektöründe hizmet veren dükkân sahipleri ile yapılacak düzenlemeler ve mevcut sorunların çözümü ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirildi.

Şahinbey Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıda Vali Gül, sektör temsilcilerine hitap etti.

Söyleşi başlangıcında hırsızlık olaylarının önüne geçilmesi ve malın kimden alındığının ve kimden satıldığının öğrenilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından bazı düzenlemelerin olduğu bir genelge yayınlandığının altını çizen Gül, hurda ve ikinci el alım satımının bir ticari değerinin olduğunu ifade etti.

Bu işi yapanların öncelikle dükkanlarında bir aylık kayıt yapan kamera olması gerektiğini belirten Gül, ayrıca polis sorduğunda dükkân sahibinin aldığı hurda ya da ikinci el ürünü kimden aldığını söyleyebileceği bir matbu evrak doldurarak bir sene bu evrakı saklaması gerektiğini söyledi.

18 yaşından küçük birinden mal alınıp satılmaması gerekliliğini de hatırlatan Gül, bütün bu ticareti yaparken sabit bir mekânın olmasının zorunlu olduğunu da sözlerine ekledi.

Hırsızlık yapılan malların değerinden düşük bir meblağa satılırken zararlarının daha fazla olduğuna dikkat çeken Gül, az bir paraya satılan elektrik kablosu gibi ürünlerin çalındığı yerlerde değerinden çok daha fazla zarara yol açtığını ve çalıntı ürünlerin dükkân sahipleri tarafından satın alınması konusunda tavizlerinin olmadığını vurgulayarak çözüm noktasında yapılan toplantıyla bir uygulama birliği oluşturmak istediklerini söyledi.

Bir taraftan çalışanlara destek olurken bir taraftan da şehrin emniyet ve güvenliğini sağlamak zorunda olduklarına dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hurda ve ikinci el piyasasına yönelik düzenlemeleri kast ederek istişare ile doğru modeli ortaya koyduklarında hem kimsenin aşından ekmeğinden olmayacağını hem de şehrin emniyet ve güvenliğinin tesis edilebileceğini ifade etti.

Hurdacılar için bir site kurma çalışmalarının olduğunu da aktaran Şahin, ruhsatlandırma ve düzenli çalışma ortamının oluşmasıyla çözümü hep birlikte üretilebileceğini ifade etti.

Hurda toplanması ve satılması ile çalıntı malların dolaşıma sokulması noktasında bir karmaşa olduğuna dikkat çeken Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da ruhsatsız çalışan işyerlerinin kontrollerinin daha sık yapılmasının ve bu duruma izin verilmemesinin önemine değindi.

Sektörde hırsızlığı destekleyen çalıntı mal almanın önüne nasıl geçileceği ile ilgili herkese sorumluluk düştüğünü vurgulayan Fadıloğlu, çözümün hep birlikte ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Ekinci, hurda ve ikinci el piyasasında ruhsatsız çalışan işyerleri ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı ve belediye olarak gayri resmi bu işi yapan işyerlerinin karşısında olduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından hurda ve ikinci el dükkân sahiplerinin sorunları ve çözüm önerileri dinlendi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler