Gaziantep'te ikinci doz aşı uygulaması başladı

Gaziantep'te ikinci doz aşı uygulaması başladı

14 Ocak'ta ilk aşılarını olan sağlık çalışanları bugünden itibaren ikinci doz aşılarını olmaya başlarken Gaziantep’te ilk aşıyı 3 ay önce Covid-19’a yakalanan ve tedavi olarak şifa bulan İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki oldu.

Coronavirus ile mücadele kapsamında Çin’den getirilen CoronaVac aşısının ikinci dozu Gaziantep'te sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. Planlanan aşı takvimine göre bugünden itibaren 70 yaş ve üzerindeki vatandaşların da aşı uygulaması başladı.

65 yaş ve üzeri vatandaşların da cuma gününden itibaren aşılanmasına başlanacak. Türkiye’de şu ana kadar yaklaşık 3 milyon kişiye Coronavirus aşısı yapıldı.

İlk aşısını 14 Ocak’ta Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinde yaptıran Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, ikinci doz aşısını da bugün 25 Aralık Devlet Hastanesinde yaptırdı.

Aşı Uygulama Polikliniğinde aşısını yaptırdıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Tiryaki, Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan aşılama sürecinde ikinci doz uygulamasının bugün başladığını anımsattı.

Tiryaki, “Birinci doz aşımızın üzerinden 28 gün geçtikten sonra bugün itibarıyla ikinci doz aşımızı yaptırdık. Aşının önemine inanıyoruz. İnsanlarımızın aşılanması gerektiğine inanıyoruz. Kendilerinin bir şekilde bizlere ulaşmasını istiyoruz. Bugün itibarıyla üzerine 70 yaş ve üzerine aşılamaya başlıyoruz. Şu an hedef 75 yaş ve üzerinin aşılanmasıydı. Aşılanması gereken vatandaşlarımız 182'den mutlaka randevularını alsınlar, randevularını alamayanlar lütfen aile hekimlerine başvuruşunlar. Aile hekimleri tarafından kendilerine yardımcı olunacaktır.” dedi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki

Aşının ikinci dozunu yaptırdığını belirten Tiryaki, “Herhangi ciddi bir yan etkisi yok. Aşı halsizlik ve bitkinlik gibi bir takım sıkıntılar yapabiliyor ama çok ciddi bir yan etkisi yoktur. Halk arasında duyuyoruz ve bizim de kulağımıza gelen bazı sözler var; işte aşıyı yaptıranların ne bileyim alerji olduğu, hayatını kaybettiği gibi duyumlar alıyoruz. Türkiye'de şu anda bu zamana kadar böyle bir şey olmadı, aşının yan etkisi görülmedi. Öyle olsa zaten kendimizi korumak amaçlı belki aşı yaptırmayacak ve görüldüğü gibi ikinci dozumuzu da yaptırdık.” ifadelerini kullandı.

65 yaş üstü vatandaşların yarından itibaren aşı yaptırabileceklerini belirten Tiryaki, “Aşılanma konusunda tüm vatandaşlarımızdan duyarlı olmalarını, aşılarını yaptırmaları bekliyoruz. aşı konusunda kafalarındaki soru işaretlerini bir kenara bırakarak bir şekilde aşının hastalıktan koruyacağına emin olsunlar ya da en kötü olasılıkla hastalığın ağır geçilmesini engelleyeceği için bizim için avantaj olacak ve hastaneye yatmasını belki engelleyecek. Hastalığı daha farklı atlatmalarını sağlayacak ve bu şekilde artık inşallah bu hastalıktan kurtulacağımızı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

14 Ocakta Coronavirus aşısı yaptırdıktan sonra Covid-19 testi sonucu pozitif çıkan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili de bilgi veren Tiryaki, Taşdoğan’ın Ankara Şehir Hastanesi’ndeki tedavisinin devam ettiğini, hastalığı çok hafif atlattığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Gaziantep’te 75 yaş ve üzeri için 75 bin kişinin aşı olmasını hedeflediklerini ancak şu ana kadar 40 bin kişinin aşı olduğunu bildiren Tiryaki, “Aslında biraz yavaş gidiyor. Vatandaşlarımızın biraz ilgisinde bir zayıflık var. Ya da acaba randevu almak da mı zorlanıyorlar bilmiyorum. Eğer böyle bir sıkıntıları varsa bize, aile sağlığı merkezlerine ulaşabilirler ve hastanemize gelebilirler. Buradaki arkadaşlarımız onlara randevu alma konusunda yardımcı olacaklar ve aşılarının yapılmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Gaziantep'in nüfus oranına göre aşılanma oranının yüzde 50 olduğunu belirten Tiryaki, aşı konusunda halkın endişe etmemesi ve daha duyarlı olunması gerektiğini ifade etti. 


Gaziantep'te ikinci doz aşı uygulaması başladı

Gaziantep'te ikinci doz aşı uygulaması başladı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.