Gaziantep’te okul kütüphanelerine kitap desteği verilecek

Gaziantep’te okul kütüphanelerine kitap desteği verilecek

Gaziantep’te bulunan bin 400 ilkokul, ortaokul ve liseye “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kampanyası kapsamında kitap desteği verilmesi için protokol imzalandı.

Gaziantep Valiliği koordinatörlüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir tekstil fabrikası iş birliğinde 557 ilkokul, 450 ortaokul ve 393 lisenin okul kütüphanelerine bağışlanacak 140 bin kitap için protokol imzalandı.

Gaziantep Valiliği Fuaye alanında imzalanan protokol ile birlikte kentte öğrenim gören öğrencilerin okuma alışkanlığının kazandırılması, okul kütüphanelerinde kitap ihtiyacını gidermek, öğrencinin kitaba erişimini kolaylaştırmak ve eğitimde eşitsizliği ortadan kaldırmayı amaçlandığı belirtildi.

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kampanyasında her okula kütüphane oluşturulduğunu söyledi.

“Çocuklarımız daha çok kitaba erişebilecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığının bütün okullarda kütüphane kurmaya çalıştığını belirten Gül, “Biz bir adım öndeyiz. Biz kurulan kütüphanelerin kitap sayısını arttırıyoruz. Geçen sene TÜBİTAK kitaplarını kazandırdık. 10 gün önce Büyükşehir Belediyesi ile Türk klasikleri protokolü yaptık. Şehitkamil Belediyesi ilçedeki okullar için kitapları aldı, Büyükşehir Belediyesi de diğer okullara destek verdi. Bu protokol tam bir ‘Gaziantep Modeli’, özel sektörü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve alanda Milli Eğitimin her bileşeniyle çocuklarımız daha çok kitaba erişebilecekler, kitaplara daha kolay ulaşabilecekler.” ifadelerini kullandı.

“Gaziantep’i kütüphaneler şehri yapıyoruz”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor’ şehrimizde başlatılan çok önemli bir proje. Çocuklarımızı okutmamız, fırsatları arttırmamız lazım. Bu tek başına fiziki imkanlarla olmuyor. Çocuklarımızın kitap okuma kapasitesini arttıracak çeşitliliği sağlamamız lazım. Özellikle pandemide onlar evde olduğundan dolayı istedikleri kitapları dağıttık. Şehri kütüphaneler şehri yapıyoruz. İlçelerimizde, valiliğimizin ve bizim başlattığımız dijital kütüphane ile bu çeşitliliği arttırıyoruz. Çocuklarımız okuduğu zaman kitap okuma kapasitesini arttıracak, vizyon sahibi olmalarını sağlayacak. Eğitim ve bilim şehri olma yolunda bize büyük bir fırsat verecek.” diye konuştu.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise yaptığı ziyaretlerde öğrencilerden gelen talep üzerine böyle bir proje başlatıldığını aktardı.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de 140 bin kitap temin ile çocukların kütüphanelere ve kitaplara erişimini kolaylaşacağının altını çizdi.


Gaziantep’te okul kütüphanelerine kitap desteği verilecek

Gaziantep’te okul kütüphanelerine kitap desteği verilecek

Gaziantep’te okul kütüphanelerine kitap desteği verilecek

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler