GTO Başkanı reel sektörün Corona virüse karşı desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı

GTO Başkanı reel sektörün Corona virüse karşı desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı

​Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım, küresel ekonomide yavaşlamaya ve tedarik zincirinde bozulmalara yol açan Corona virüsün Türkiye ve Gaziantep ekonomisine olası etkilerini değerlendirdi.

Corona virüs sürecinin övgüye değer bir performans ile yönetildiğini belirten Yıldırım, krizin olumsuz etkilerinin en aza indirgenebilmesi için iş dünyası ile hükümetin birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Sürecin yönetiminde gösterilen hassasiyet için teşekkür eden Yıldırım, "Küresel ekonomide gıdadan tekstile, otomotivden turizme, akıllı cihazlar endüstrisinden havacılığa kadar kısacası birçok sektörün başta Çin olmak üzere birçok ülkeyle sıkı bağı bulunmakta. Özellikle Çin, 'dünyanın üretim atölyesidir' ama atölyede üretim durmuş durumda. Dolayısıyla da ekonomilerde daralma ve fiyat artışları söz konusu." dedi.

"Piyasalarda güvenin yeniden tesisi için reel sektörün üzerine düşeni yapması gerekiyor"

Yıldırım, "2020 için küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 2,9'dan yüzde 2,5'e indiren Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), salgının yayılmaya devam etmesi durumunda oranın yüzde bir buçuğa kadar düşebileceğini açıkladı. Hükümetleri de 'hızlı ve güçlü' bir şekilde ekonomik ve sağlık alanında adım atmaya çağırdı. Türkiye özellikle sağlık alanında güçlü adımlar attı. Gösterilen hassasiyet için teşekkür ediyoruz. Piyasalarda güvenin yeniden tesisi için reel sektörün de karar mekanizmalarının da üzerine düşeni yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Dış ticarette taahhütleri yerine getirememe riski nakit akışını bozar"

İran ve Irak sınırının kapatılması ile Türkiye için yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaretin tehlikeye girdiğini ifade eden Yıldırım, "Dış ticarette taahhütleri yerine getirememe ve bunun neticesinde piyasalar nakit akışının durma riskiyle karşı karşıyadır. Kapatılan sınır kapıları sadece o ülkelere yönelik değil, transit geçilerek ihracat yapılan özellikle Türki Cumhuriyetlerine yapılan ihracatımızın da aksamasına yol açmaktadır. Bilindiği üzere ithalat ve ihracat işlemleri genellikle firmaların karşılıklı taahhütlerinin yer aldığı akreditif uygulamaları ile gerçekleşiyor. Teminat mektupları, çekler, senetler var. Corona virüs nedeniyle ödenmeyen çek ve senetler olabileceği gibi yerine getirilmeyen taahhütlerde olacaktır." diye konuştu.

"Devlete ödenmesi gereken vergilerin ödenmemesi söz konusu olabilecektir"

Gümrük kapılarındaki geçişlerin durdurulmasının ardından birçok firmanın komşu ülkelerle olan ticari ilişkilerinde verilen satış ve alım taahhütleri ile temrinlerini yerine getiremeyecek duruma geldiğini belirten Yıldırım, "Devlete ihracat taahhüdünde bulunmak şartıyla Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) alarak ihraç edilmesi planlanan malların üretiminde kullanılacak olan hammadde, yardımcı madde, yarı mamul, mamul, ara malı ve ambalaj ithal eden işletmeler taahhüt edilen sürede malı teslim edememe ve buna bağlı olarak da DİİB kapsamındaki teşviklerden yararlanamama riskiyle karşı karşıya. Satışların ve tahsilatların yavaşlaması nedeniyle zincirleme bir nakit darlığının doğması da olasılık dahilindedir. Böyle bir durumda şirketlerin birbirlerine olan borçlarını ödeyememeleri söz konusu olabileceği gibi devlete ödenmesi gereken vergilerin ödenmemesi söz konusu olabilecektir." diye konuştu.

"Kapsamlı bir pakete ihtiyaç var"

"Yaşanan krizin ekonomik bir çöküntü yaratmaması için vergi ödemelerinden, borç ertelemelerine ve yeni kaynak imkânına kadar geniş kapsamlı bir destek paketinin devreye konulması gerekiyor" diyen Yıldırım, paket içeriği için şunları söyledi:

"Salgın hastalık, Vergi Usul Kanunu kapsamında mücbir sebep olarak tanımlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı hastalıktan etkilenen bölge, sektör veya mükellef grupları için mücbir sebep hali ilan etmeli. DİİB ve ihracat kredisi kapsamında taahhüt edilen ihracatın yapılamamasının mücbir sebep kabul edilerek tarihlere öteleme getirilmeli. Virüs nedeni ile yapılamayan ihracatın firmaların ihracat kredi limitlerini etkilememesinin sağlanmalı. Vergiler için erteleme sağlanmalı."

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler