1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. Güneydoğu’da ihracat artışı sürüyor
Güneydoğu’da ihracat artışı sürüyor

Güneydoğu’da ihracat artışı sürüyor

​Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı, yılın ilk iki ayında 170 ülkeye bir milyar 329 milyon 588 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

A+A-

2018 yılının ocak-şubat dönemi ihracat rakamlarını açıklayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yılın ilk iki ayında bölgeden 170 ülkeye bir milyar 329 milyon 588 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

2018 yılının ocak-şubat döneminde 2017 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5,9’luk artışla bir milyar 329 milyon 588 bin dolarlık ihracat yapıldığı bilgisini veren Çıkmaz, “İhracatın artışından memnuniyet duyuyoruz. 2018 hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

2018 yılının ikinci ayında ihracat artışının sürdüğünü açıklayan Çıkmaz, şubat ayında GAİB’ten toplam 707 milyon 584 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, ocak-şubat dönemine bakıldığında, 2017 yılının aynı dönemine oranla ise yüzde 5,9’luk artışla toplam bir milyar 329 milyon 588 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını açıkladı.

Çıkmaz, aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına toplam 60 milyon 220 bin dolarlık ihracat kayda alındığını belirterek, “Diğer birlikler adına kayıt altına alınan ihracat işlemlerine bakıldığında bölgeden GAİB’in ihracat kayıt işlem hacmi yüzde 6’lık artışla bir milyar 389 milyon 807 bin dolar olmuştur.” diye konuştu.

“Ortadoğu ülkeleri liderliğini sürdürdü”

Bölgeden gerçekleştirilen ihracata Ortadoğu ülkelerinin liderliğini sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Çıkmaz, “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu ülkeleri yüzde 49,2 pay ile ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 20,9 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,8 pay ile üçüncü sırada bulunmakta. Toplam 170 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden ise Irak, ABD, Suriye, İtalya, Suudi Arabistan, İran, Almanya, İngiltere, Belçika ve Hollanda bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” dedi.

Ürün bazında ihracat değerlendirmesi de yapan Çıkmaz “İhracatımıza ürün bazında bakıldığında halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, demir çelik mamulleri ile dış giyim ürünleri bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Ocak-şubat aylarında Gaziantep’in yüzde 5,7’lik bir artışla bir milyar 64 milyon 83 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıklayan Çıkmaz, “Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, Şubat 2018 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,4’lük artışla 541 milyon 835 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken 2018 yılı ocak-şubat döneminde bir milyar 64 milyon 83 bin dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.” şeklinde konuştu.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.