Hak-İş Başkanı Arslan'dan belediyelerden çıkarılan işçilere destek

Hak-İş Başkanı Arslan'dan belediyelerden çıkarılan işçilere destek

Şırnak'ın Silopi ilçesinde belediye binası önünde bir basın açıklaması düzenleyen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan; Doğu ve Güneydoğu'da özellikle HDP'nin kazandığı belediyelerde işten çıkarılan işçilere destek verdi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Doğu ve Güneydoğudaki bütün belediyelerde, özellikle HDP'nin kazandığı belediyelerde, belediye işçilerinin işten çıkarılmasının, uygulanan işçi kıyımının adaletsiz ve hukuksuz bir uygulama olduğunu söyledi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, HDP'li belediyeler tarafından işten çıkarılan işçilere destek vermek amacıyla Silopi Belediyesi önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Silopi Belediyesi önünde, sendika üyeleri ile işten çıkarılanlar eşliğinde bir basın açıklaması düzenledi.

"Haksız, adaletsiz ve hukuksuz uygulamalara itiraz etmek için buradayız"

Arslan yaptığı basın açıklamasında, "Doğu ve Güneydoğu'daki bütün belediyelerde, özellikle HDP'nin kazandığı belediyelerde uygulanan işçi kıyımına, haksız, adaletsiz ve hukuksuz uygulamalara itiraz etmek için buradayız. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 464 üyemizin işten çıkarıldı. Seçim öncesi ve sonrası argümanlarını demokrasi, özgürlük, barış ve birlikte yaşamak gibi toplumun her kesiminin üzerinde mutabık kaldığı kelimeler üzerinden oluşturanlar; ne yazık ki seçimlerden sonra bu kavramların hepsini unuttular. Kendi fikirlerine uygun davranan insanları koruma altına alırken, diğerlerini işten çıkardılar. Bu riyakâr tutumu protesto ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"İşten çıkarılan arkadaşlarımızın hiçbiri hukuki soruşturma geçirmemiş"

Arslan, "Seçimlerden sonra CHP'li ve HDP'li bazı belediyelerde sendikalarımıza karşı başlatılan tasfiye operasyonunu kamuoyuna ve dünyaya ilan ediyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın hiçbiri hukuki soruşturma geçirmemiş, haklarında iş yapmama, işe gelmeme gibi herhangi bir rapor hazırlanmamıştır. Aksine, sağa sola sürgün edilerek sendikalarımızdan istifa etmeleri ve kendi anlayışlarına uygun hareket etmeleri konusunda tehdit görmüş ve baskı görmüşler, direndikleri için işlerini kaybetmişlerdir." şeklinde konuştu.

"Arkadaşlarımızın işe dönmesini istiyoruz"

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Arkadaşlarımızın işe dönmesi için 2 yol izledik. Birinci olarak, her fırsatta demokratik bir şekilde, taşkınlık yapmadan taleplerimizi ve eleştirilerimizi yaparak arkadaşlarımızın işe dönmesi konusunda mücadele ettik. Silopi Belediye Başkanı bizim taleplerimizi yok saydı. Hukukçularımızın görüşme taleplerini ciddiye almadı. Emekçilerin taleplerini dikkate almadı. Kendi zihniyetlerinde olmayan herkesi düşmanlaştıran ve dışlayan bu anlayış Silopi'de kendini göstermiştir. İkinci olarak, yargı sürecini işlettik, açtığımız davalar kabul edildi. Arkadaşlarımızın işe döndürülmesi konusunda mahkeme karar verdi. Bugün de 2 üyemiz için işe iade kararı verildi. Belediyeyi temsil edenler daha önce verilen işe iade kararlarına itiraz ettiler. Bu itirazların bir an evvel durdurulmasını ve arkadaşlarımızın işe dönmesini istiyoruz." dedi.

"Emeğe karşı ön yargılı yaklaşımlardan vazgeçilsin"

Arslan, "HAK-İŞ olarak arkadaşlarımızın mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. Emeğe, emeğin temsilcilerine ve sendikacılara karşı ön yargılı yaklaşımlardan vazgeçilmesini istiyoruz. 4 aya yakın süredir İBB önünde eylem yapıyoruz. Arkadaşlarımızın hakkını, hukukunu korumak ve işlerine tekrar dönmelerini sağlamak için Türkiye'nin her yerinde mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Arkadaşlarımızın hakları için ne gerekiyorsa yapacağız." şeklinde konuştu.

İLKHA

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.