1. HABERLER

  2. HAKKARİ

  3. HAKKÂRİ

  4. Hakkari Valiliğinden yeni düzenleme
Hakkari Valiliğinden yeni düzenleme

Hakkari Valiliğinden yeni düzenleme

Hakkari Valiliği yayımladığı yazılı bir açıklama ile kentte düzenlenecek olan sosyal faaliyetlerle ilgili sınırları yeniden belirledi.

A+A-

Hakkari Valiliği, yayımladığı yazılı bir açıklama ile kentteki miting alanı, yürüyüş güzergahı, yürüyüşe geçmek üzere toplanılacak yer ile dağılma yerleri, yasak yerler, afiş ve pankart asılacak yerler, çağrı ve propaganda araçları ile toplantı ve gösteri yürüyüşü zamanını yeniden belirledi.

Son düzenleme ile uygulanacak olan kurallar şu şekilde belirtildi:

A- Miting Alanı:

İlimiz Yeni Mahalle Derviş Eren Caddesi üzerinde Gupsi Mevkii olarak bilinen, İl Merkezinden Otluca Köyü istikametine giderken yolun sol tarafında bulunan Seyitoğlu Beton Şantiyesinin yaklaşık 25 metre altında bulunan boş düz alandır.  

B- Yürüyüş Güzergahı:

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre; Hakkari Merkezinde düzenlenecek olan 'Gösteri Yürüyüş Güzergahı' Hastane Kavşağından Katramaz Köprüsü istikameti ( Sağlık Caddesi ) Katramaz Köprüsü istikametinden Merzan Spor Sahasına kadar olan ( Merzan Caddesi )  yaklaşık bir kilometrelik (1km) güzergahtır.

C – Yürüyüşe Geçmek Üzere Toplanılacak Yer İle Dağılma Yerleri

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre yapılacak Gösteri Yürüyüşlerindeki 'Toplanma Alanı (Yeri)' Hakkari Devlet Hastanesi önünde bulunan Hastane Kavşağı’ dır.

Katramaz Köprüsü - Sanayi Yolu istikameti ile Katramaz Köprüsü Hastane Kavşağını takiben Gençlik Caddesi ve Çölemerik Caddesi istikametleri ile bu istikametlerin ara ve tali sokakları 'Dağılma Yerleri’ dir.

D- Yasak Yerler

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 22.maddesinde belirtilen “Genel yollar ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.

Genel meydanlardaki toplantılarda, halkın ve ulaşım araçlarının gelip geçmesini sağlamak üzere valilik ve kaymakamlıklarca yapılacak düzenlemelere uyulması zorunludur.

E– Afiş ve Pankart Asılacak Yerler:

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa göre düzenlenecek toplantılarda; Şehir Merkezinde, Belediye Başkanlığının uygun göreceği yerler ile ilan panoları 'Afiş ve Pankart Asılacak Yerler’dir Toplantının yapılacağı yer ve yürüyüş güzergâhları üzerinde uygun yerlere afiş ve pankart asılabilir.

E- Çağrı ve Propaganda Araçları:

a) Toplantı ve yürüyüşlere ilişkin çağrı veya propaganda amacıyla kullanılan basılı veya çoğaltılmış veya el ile yazılmış davetiye, levha ve ilanlarda düzenleme kurulu başkanı ile en az altı üyesinin adları, soyadları ve imzalarının bulunması, bunlardan asılması gerekenlerin, 2911 Sayılı Kanunun 6. Maddesinde belirtilen yönteme de uyulmak şartıyla Belediye Başkanlığınca gösterilecek yerlere asılması zorunludur.

b) Bu propaganda ve çağrı alet ve araçlarında, halkı suç işlemeye özendiren veya kışkırtan yazı veya resim bulunması yasaktır.

c) Toplantının veya gösteri yürüyüşünün yapılacağı tarihten bir önceki günden toplantının veya gösteri yürüyüşünün başlayacağı saate kadar, güneşin doğuşundan batışına kadarki zaman içerisinde olmak kaydıyla, ses yükselten veya ileten araçlar ile çağrı yapılabilir. Bu süre dışında çağrı için bahsi geçen araçlar kullanılamaz.

F- Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Zamanı:

a) Toplantı ve yürüyüşlere ve bu amaçla toplanmalara güneş doğmadan başlanamaz.

b) Açık yerlerdeki toplantılar ile yürüyüşler güneş batmadan önce dağılacak şekilde, kapalı yerlerdeki toplantılar saat 24.00'e kadar yapılabilir.

c) Toplantının yapıldığı yer, toplantı süresince umuma açık yer sayılır.

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.