Abdulkadir KAYA

Abdulkadir KAYA

Hayat Pahalılığı

Evet hayat gerçekten pahalıdır ve pahallıda olması gerek. Hayatın her saniyesi her dakikası kısacası her anı kıymetli ve o derecede değerlidir. Ayeti kerime bu kıymeti ifade etme babında bu hayatın her anını miskali zerre kadar bile olsa hesabının sorulacağını, şayet hayırla doldurulmuşsa mükâfatını şer ile doldurulmuş ise cezalandıralacağını ifade buyurularak; hayatın insana ister müspet, isterse menfi babda olsun hiç farketmez hakikatte kişiye pahalıya mal olacağını, nazik bir ifade ile insana duyurulmuş ve uyarılmıştır. İnsanoğlu yaşam süreci içerisinde genel itibariyle öncelikli ihtiyacına ve anlayışına göre, gelişen olaylara bakar ve ona göre de bir rol alır. Bu durumda tepkisi de ona göredir.

Son bir-iki yıldır malum olduğu üzere, ekonomik açıdan ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Temel ihtiyaçların fiyatları neredeyse günü birlik değişiyor. Toplum olarak bir vaveyla almışbaşını gidiyor. Peki toplum bu yakarışından haklı mıdır? Vicdan sahibi olan her kesin ağzından çıkan cümle, elbette ki haklılar. Bu konuda bizde aynı şeyi söylüyoruz elbette ki haklılar. Ama bir farkla! Boğazından eksilen lokma için, bu kadar vaveyla eden bunca insan, keşke kaybettiği manevi değerler için de bu şekilde, tek bir vücut halinde mücadelede bulunsalardı. Hep bir ağızdan bağırmalıydık. Neden toplumumuz gün geçtikçe Allah'ın emirlerinden uzaklaşıyor.

Maneviyatını kaybetmemiş her müslüman görüyor ki bugün sokaklarımız, mahallelerimiz tamamıyla tutum ve tavırlarla Allah'a isyanla bezenmiş insanlarla dolup taşmiş durumda. Müslüman Mahallesinin hemen hemen her köşesinde, Allah (cc) yasakladığı hasletlerle dolup taşmış durumda. Hemen hemen her sokak köşesinde içki dükkanları, kumar salonları vesaire vesaire daha neler neler sayılabilir. Peki neden böyle olmuş? Acaba neden...? Yüzlerce defa bunları kendimize sorabiliriz. Ama maalesef bir Müslüman olarak üzülerek söyleyeyim; bu kötülüklerin kaldırılması yönünde birgün olsun bile sesimiz çıkmamış ve çıkmıyor! Toplum olarak bu konuda bizde tık yok. Yoksa bahs ettiğim bu meseleler biz müslümanlar için o kadar önemli değil mi? Elbette ki önemlidir ama her nedense maalesef bizi ilgilendirmiyor gibi davranıyoruz.

Netice itibariyle bu son yıllarda, çocuğumuzun, kendimizin ve ailemizin geçici hayatı için, yani dünya için yaptığımız bu haklı mücadele kadar, hepimizin gerçek hayatı, yani Ahiret hayatını kazanmamıza vesile olan Allah'ın emir ve yasaklarını yerine getirme içinde, en az bunun kadar bir mücadele içinde olsak daha güzel olmaz mı? Elbette ki çok daha güzel olur değil mi? Bu nedenle diyoruz ki ahiret hayatı da pahalıdır, hem de çok pahallıdır unutmamak lazım.

Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.