Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Herkes tamam, ölen yok değil mi?

Rahmetli dedem böyle dermiş, köyümüzün imamıymış, Ramazan bayramında vaaz etmek için kürsüye çıktığında önce gözüyle cemaati şöyle bir tararmış, sonra da;

“Oruçtan öleniniz yok, herkes tamam, hepiniz buradasınız değil mi?’ dermiş.

Demek ki bir kaç kişi de olsa köyümüzde oruç tutmayan olurmuş, böyle bir sitemde bulunurmuş.

Her Ramazanın sonunda benim de aklıma gelir dedemin bu sitemi.

Bayram geldiğinde Ramazanı değerlendirmeyenlere, oruç tutmayanlara bakarım da gerçekten çok üzülürüm. Acaba onlar hiç üzülmezler mi, tek başlarına kaldıklarında “keşke” demezler mi diye düşünürüm.

“Gün gelecek, inkar edenler; keşke Müslüman olsaydık diye hayıflanacaklar”(15/2) Onların bu sözü ölüm esnasında, mahşer yerinde veya müminlerin cennete gittiklerini gördüklerinde diyeceklerine dair farklı görüşler var. Fakat Razi henüz dünyada iken müminlerin güzel durumlarını gördüklerinde söyleyeceklerini belirtmiş, bu görüş daha çok benimsenmiştir.

Bugün bayramlaşma telefonlarından öğrendiğim bir şey var ki, nice kardeş daha önce hiç bir Ramazan ayını bu şekilde güzel değerlendirmediklerini detaylarıyla anlattılar. Hiç şikayet edene, Ramazan ve orucun zor geçtiğine dair kimseden bir şey duymadım elhamdülillah.

Ramazanı böylesine güzel yaşayanları görüp şahitlik ettikten sonra ve ardından da bu güzel bayramı yaşayanları gördükleri halde “eyvah, yazıklar olsun bize” demezler mi acaba oruçsuzlar, Ramazansızlar?

Kalıbımızı basarak söylüyoruz, bir gün diyecekler ama o gün geç olmayan bir gün olsa, henüz ölmeden önceki günlerden bir gün olsa.

Ramazan sessizce, habersizce gelip geçen bir mevsim değil, gelişinden bütün bir dünya haberdar oluyor.

Bakmayın ümitsizlik aşılayanlara, Allah’ın izniyle öyle bir geliyor ki sadece Müslümanlar değil bütün bir dünya haberdar oluyor, hem sadece haberdar olma değil onları etkisi altına da alıyor.

Durum böyle iken Müslüman halkın arasında yaşayan, aslında Müslüman olduklarını da söyleyip Ramazan’dan gafil yaşayanlara sitemle bir daha seslenelim; biz oruçtan dolayı ölen birisini duymadık, sizden duyan var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.