HES kodu nedir ve nasıl alınır?

HES kodu nedir ve nasıl alınır?

​Açılımı "Hayat Eve Sığar" olan "HES" Kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından kişinin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına yarayan bir koddur.

Ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde paylaşılan HES kodları farklı harf ve sayılardan oluşan 10 haneli bir kod olup uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor.

Bu kod, sadece kullanılan şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçirilen süre boyunca kişinin karşılaşılabileceği bulaşma riskini azaltmak amacıyla hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan kişilerin toplu ulaşım aracı kullanamayacağı gibi birlikte seyahat ettiği diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde bilgilendirmelerin yapılmasında da kullanılır.

Oluşturulan HES kodlarının tüm yönetimi kişidedir. Kişi, HES kodlarını istediği süre kadar paylaşabilir ya da silebilir.

HES Kodu nasıl alınır?

HES kodu üç yöntem ile alınır. Bunlar; IOS ve Android üzerinden akıllı cep telefonuna indirilecek olan Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, 2023 kısa numarasına gönderilecek olan SMS yöntemi ve e-devlet aracılığı ile HES kodu alınabilir.

"Hayat Eve Sığar" uygulamasını cep telefonuna indirmek isteyenler Play Store'den cihazına yükleyip gerekli olan bilgileri eksiksiz girerek HES kodunu alabilir. Bu uygulama sayesinde kişi, bulunduğu bölgesel konum itibariyle ne derece riskli alanda olduğunu öğrenebilir.

HES kodunu SMS yöntemiyle almak isteyenler; cep telefonunun mesaj kısmında HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndermeleri neticesinde elde edebileceklerdir.

HES kodunu SMS yöntemiyle almak isteyenlerden mavi kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS gönderecek.

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodunu alabilirler.

E-Devlet ile HES Kodunu almak isteyenler; mobil uygulama veya web sayfasından Sağlık Bakanlığının sayfasına yönlendirilerek burada takip edilecek adımlar doğrultusunda HES Kodu alınabilir.

İLKHA


HES kodu nedir ve nasıl alınır?

HES kodu nedir ve nasıl alınır?

HES kodu nedir ve nasıl alınır?

HES kodu nedir ve nasıl alınır?

HES kodu nedir ve nasıl alınır?

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.