Hong Kong polisi ile göstericiler arasında gerginlik tırmanıyor

Hong Kong polisi ile göstericiler arasında gerginlik tırmanıyor

Çin Hükümeti'nin Hong Kong içinplanladığı katı ulusal güvenlik mevzuatına karşı yüzlerce kişinin sokaklara çıkması üzerine Hong Kong polisi, bir alışveriş merkezi önünde protesto gösterisi yapan kalabalığa göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Hong Kong'da Çin karşıtı göstericiler, Pekin'in "ayrılıkçı faaliyet ve sabotajı" yasaklayan ulusal güvenlik yasasının yanı sıra yarı özerk bölgedeki yabancı müdahalesi ve terörizm suçlamasını protesto etmek için yine sokağa çıktı.

Göstericiler, Çin yönetimi tarafından uygulanmak istenen planın, anakarada bulunmayan Hong Kong'un özgürlüklerini garanti eden "Bir ülke, iki sistem" çerçevesine aykırı olduğunu savunuyor.

Dün, siyah giyimli protestoculardan oluşan kalabalık, çıkarılmak istenen yasaları protesto etmek için AVM'ler bölgesinde bir araya geldi.

Hong Kong'da başlayan protestoların, geçen yıl başlayan ve zaman zaman polis ve göstericiler arasında şiddete dönüşen, Batı tarafından da desteklenen bir hareketin devamı olarak görülüyor.

Pazar günkü gösterilere sebep olan yasa tasarısının Cuma günü Çin Ulusal Meclisi'ne sunulduğu belirtildi.

28 Mayıs'ta kabul edilmesi beklenen yasa tasarısı, Hong Kong Yasama Meclisi'ni atlayarak Hong Kong Hükümetinin şehirde Çin Hükümetinin insanları tutuklamasını sağlayacak birimler kurmasına izin veriyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi yaptığı açıklamada, Hong Kong'da parlamentoya sunulan "Ulusal Güvenlik Yasası"nın gecikmeksizin uygulanması gerektiğini söyledi.

Hong Kong'daki protesto hareketi, cuma günü Pekin Parlamentosu'na getirilen tasarının, yarı özerk kentte "özgürlüklere ciddi bir darbe" indireceğini savunuyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.