HÜDA PAR 1 Numara

Allah’ın adıyla

 

Yüksek Seçim Kurulu, onlarca partiden yerel seçime gidecek olan 27 partinin oy pusulalarındaki yerlerini kurayla belirledi. O 27 partiden biri olan HÜDA PAR 1 numara oldu.

Oy pusulasında 1 numara olmanın oy babında bir getirisi olmasa da 1 numara olmak bir ayrıcalıktır. Eminim ki HÜDA PAR’ın dışındaki 26 parti de HÜDA PAR’ın yerinde olmak istemektedirler, istemelerinde de ayıpsanacak bir durum olmasa gerek.

HÜDA PAR’ın oy pusulasındaki yerinin1 numara olması azmin zaferinin göstergesi değildir, tabi. Belki bir ümit ışığıdır ya da bir işaret fişeğidir. Bunun ötesi çalışmaya, sebata, kararlılığa, fedakârlığa bağlıdır. Allah çalışana veriyor. Herkese çalışmasının karşılığı vardır. Kişi de ektiğini biçiyor.

HÜDA PAR’ın kadroları iyi, programı ve parti yetkililerinin açıklamaları görmek isteyenler için dikkate değerdir. Mesela bunlardan “parti davası değil, dava partisiyiz” ve kazandıracak yanlış adayların yerine kaybettirseler de doğru adayları tercih ettiklerini belirtmeleri çok yerindedir.

Bununla birlikte HÜDA PAR için kısa sürede neyin ne olacağını tahmin etmek zordur. Zira Kürdistan’ın ve Türkiye’nin mevcut şartları çok da ümit vermiyor. Özellikle özelde Kürdistan’da halkı kuşatmış olan korku hegemonyası ve genelde Türkiye’de etkililerin, yetkililerin, yazılı ve görsel medyanın HÜDA PAR’a karşı yürüttükleri kör, sağır ve dilsiz kesilme kampanyası ortadayken çok da iddialı olmak her yiğidin kârı değildir. Bu şu demek değildir. Herkes HÜDA PAR’a karşı kör, sağır ve düşman kesilmişken HÜDA PAR başlamadan bitmiş demek değildir. İman, Allah’adır. O mazlumların sahibidir. Kendi için samimane, fedakârene çalışanların emeğini yerde bırakmaz. Değil Türkiye’deki kör, sağır ve dilsizler birliği, değil Kürdistan’daki azgın, saldırgan çeteler onların ağababaları israil, Amerika, Rusya ve Çin bir araya gelip HÜDA PAR’a komplo kurma derdiyle yanıp tutuşsalar bile Allah istedikten sonra hile ve tuzakları örümcek ağından öte olmaz. Tabi, Allah isterse hiç kimse parmağını bile kıpırdatmadan HÜDA PAR’ı hem kalplerde hem sandıkta 1 numara yapabilir. Fakat bu Sünnetullaha aykırıdır. Başarı ve zaferin iki şartı varsa biri çalışma ikincisi Allah’a dayanmadır. Çalışmadan Allah’a dayanmak mantıklı değildir. Çalışmadan sonra Allah’a tevekkül edilir. Çalışmanın hakkı verilip Allah’a tevekkül edildikten sonra neticenin ne olduğu önemli değildir.

Çünkü HÜDA PAR’ın yerel seçimlerde belediyeleri kazanmakla veya genel seçimlerde 1 numara olmakla sorumlu olmadığını hepimiz iyi biliyoruz. Müslümanın sorumluluğu Allah’a kul olmak, Allah’ın dinini ve o dinin öğretilerini daha fazla insana ulaştırma çabasında olmaktır. HÜDA PAR da referansını İslam ilan etmekle bu gayeyi merkeze aldığını gösteriyor. Dahası bu gaye için gerekli çaba en üst seviyede verilmelidir; veriliyorsa netice ne olursa olsun kimse gam yemesin.

Uzun dönemde ise HÜDA PAR’ın geleceğinin parlak olduğunu görmemek mümkün değildir. İstikbal İslam için olanlarındır. Çünkü İstikbal İslam’ındır.

Fakat gerek kısa dönemde gerek uzun dönemde netaic her ne olursa olsun HÜDA PAR’ın olması çok iyi olmuştur. HÜDA PAR bu şekilde temsil edilemeyenlerin temsilcisi, sessizlerin sesi, görülmeyenleri gören göz, işitilmeyenleri işiten kulak, söylenilmeyenleri söyleyen söz olmuştur. İslam’ı referans alan bir parti olarak Türkiye siyasi arenasında alternatif olmuştur. İktidar olursa bu millete özünü vereceğinden, muhalefet olursa iktidarları öze yönelteceğinden ümidvarız.

 El hasıl, önemli olan Allah’ın rızasını kazanmada, Allah’a kul, millete hizmetkâr olmada 1 numara olmaktır. Sonra sandıktır. HÜDA PAR’ın pusulada 1 numara olmasını bu yolda atılmış bir adım olmasını ümid ediyoruz. Öyleyse zaman dar, iş çoktur. Koşturmanın, ziyaret etmenin, sabır ve sebatla gerekeni yapmanın, hikmetle ikna etmenin, tebessümle kalpleri fethetmenin, kırmadan dökmeden inşa etmenin, düşman değil dost kazanmanın vaktidir. Rabbim kolaylıklar versin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.