HÜDA PAR üzerine düşünceler YARGI VE DIŞ POLİTİKA

Hür Dava Partisi’nin toplumun temel değerlerini hayata hâkim kılmak, toplumu sistemle değil sistemi toplumla uyumlu hale getirmek istediğini ve bu konuda kararlı olduğunu, hiçbir engel tanımadığını, amaç ve ideallerini ihlâs ve gayretle sonuçlandırma mücadelesi verdiğini parti programını inceleyen herkes anlar. Kuşkusuz toplumun değerlerini hayata ve sisteme hâkim kılma mücadelesinin olmazsa olmazı inancın önündeki tüm engelleri şartsız ve kayıtsız ortadan kaldırmaktır. Hür Dava Partisi her fırsatta, her platformda, her ortamda, yazılı ve görsel basında bu amacına atıfta bulunmakta ve kararlı olduğunu deklere etmektedir.

 

Hür Dava Partisi’nin rahatsız olduğu konuların başında yargıdaki adaletsizlik ve dış politikadaki dışa bağımlılık gelmektedir.

Ne yazık ki adalet sistemi çöküşün eşiğine gelmiş bulunmaktadır. Tamamıyla politize olmuş, politik teamüller doğrultusunda kararlar veren, hak ve hukuk gibi vicdani değerleri umursamayan bir adalet sistemiyle karşı karşıyayız. Kişilerin konumuna, aidiyetlerine, güç ve kudretlerine göre hüküm veren; ekmek çalan garibana on yıl, uyuşturucu ticareti yapan meşhur sanatçıya on ay ceza veren bir adalet sistemi… Camide çocuklara Kur’ân dersi veren gence örgüt üyeliğinden on iki yıl, askeri darbeye teşebbüs edip katliam planları yapan generallere ise beraat kararı veren bir adalet sistemi… Başımızdakiler sizleri içeri tıkmamızı istiyor diyen bir adalet sistemi… Ve cezayı verdikten sonra yargılayan bir adalet sistemi… Ne yazık ki doksan yıldır rejim tarafından halka karşı bir tehdit ve sindirme aracı olarak kullanılan, vicdanları kanatıp isyan duygularını kabartan bir yargı sisteminin insafına terk edilmiş durumdayız. Ve hiçbir siyasi parti, bu adaletsiz sistemi değiştirme teşebbüsünde bulunmamaktadır.

Her fırsatta sivil anayasadan bahseden AK Parti iktidarı da on seneden fazla iktidarda bulunmasına rağmen bu konuda ciddi bir adım atmış değil. Yargı el değiştirmiş ama adaletsizlik olduğu gibi devam etmiştir.

Hür Dava Partisi, yargıdaki bu hukuksuzluğa dur demek, bu konuda çözümler üretmek, yargıyı adil ve tarafsız bir hale getirmek amacındadır.

Dış ilişkiler diğer bir konu. Hür Dava Partisi’nin hedeflerinden biri de güdümlü dış ilişkileri adalet çerçevesinde rayına oturtmaktır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri bağımlı, edilgen bir dış politika takip etmiştir. Ülkenin dış politikasını hep başkaları, egemen güçler tayin etmiş; iş başındaki yöneticilere düşen de o politikaya göre tavır belirlemek olmuştur. Dış politikamızda sömürgeci bir anlayış hâkimdir. Ülkenin ve halkın çıkarları değil, Amerika’nın, israil’in ve Avrupa’nın çıkarları gözetilmiştir. Bu yüzden komşularla, Müslüman halklarla hep kavgalı ama Batı ve Hıristiyan âlemiyle barışçı bir dış politikamız olagelmiştir. Ulusalcı, milliyetçi, hatta devletçi bir politika bile değildir bu. Çünkü ülke düşmanlarının çıkarları devletin, milletin, hatta azınlık egemen sınıfın bile çıkarlarından üstün tutulmuştur.

Egemen azınlık sınıf, halkta kendilerine yönelik düşmanca duyguların kabardığını ve kişisel çıkarlarının tehlikeye girdiğini gördükleri halde dış politikadaki bağımlılığı devam ettirmişlerdir. Neden? Çünkü her şeyleriyle dış destek sayesinde ayakta kalabilmişler ve halklarına karşı sırtlarını batılı güçlere dayamışlardır.

Hür Dava Partisi, ülkenin varlığını ve halkın çıkarlarını tehdit eden bu yoz ilişkiyi bitirme sevdasındadır. Komşularıyla iyi ilişkiler içinde olan, ilişkileri karşılıklı saygı ve adalet mihverine oturtan, halkın ve ümmetin çıkarlarını her şeyin üstünde gören; İslam âlemiyle, Müslüman halklarla barışık; sömürgeci güçlerin talancı ve saldırgan politikalarına karşı sırtını Allah’a ve halkına dayayarak cesurca duran; ülkesinin ve halkının çıkarına olmayan hiçbir antlaşmaya imza atmayan ve şantaja boyun eğmeyen bir dış politika anlayışı sevdasındadır.

Hürlerin partisi olan, hür bir davayı omuzlamış bulunan bu parti sadece yargı ve dış politika konusunda değil, her alanda ülkeyi ve halkı hürleştirme mücadelesini en güçlü bir şekilde sürdüreceğini ilan etmektedir. Bu mücadelesinde dindar halkından, vicdan sahibi özgür bireylerden yardım ve destek beklemektedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.