M. Şerif DURMAZ

M. Şerif DURMAZ

Hükümetin ekonomideki başarısızlığı

Türkiye’de gündemin sürekli hareketli olduğunu biliyoruz. Hareketli olmasının sebebi de siyasi çekişmelerdir.

Muhalefette bulunan siyasi partiler, daima iktidarın politikalarını sert bir şekilde eleştiriyorlar. Bu normal mi? Değil elbet. Muhalefetin iktidarı sürekli eleştirmesi doğru bir usul değildir.

İktidar, ülkenin ve milletin maslahatı ve menfaati için bir çalışma ortaya koyarsa ya da bu doğrultuda bir yeniliğe giderse tüm partilerin o işte iktidara yardımcı olmaları gerekir.

Siyasette asıl hedef, milletin ve memleketin çıkarı olmalıdır. Zira siyaset kurumu, vatandaşların sorunlarının çözümü, sıkıntılarının giderilmesi için vardır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu sorunların konuşulacağı merkezdir. Tabi sadece sorunlar konuşulmayacak orada, aynı zamanda dile getirilen sorunların çözümü de konuşulacak mecliste.

Tabi sorunların çözümü ve adımların atılması konusunda sorumlu olan hükümettir. Hükümet yetkilileri, sorunları dile getirme ya da şikâyet etme durumunda değiller, onlar sorunları giderecek adımları atacak icra makamındadırlar.

Bugün Türkiye’de yoğun gündem arasında konuşulmayan bazı konular vardır. İşsizlik ve ekonomik sıkıntılar bunların başında gelmektedir.

Hükümetin, içte ve dışta yoğun ve sıcak gündemi mevcuttur. Buna diyecek bir sözümüz yok. Hükümet elbette gündemindeki konularla ilgili yoğun olabilir.

Ancak bu sıcak ve yoğun gündem vatandaşların ekonomik sıkıntılarını ve gençlerin işsizlik sorununu unutturmamalıdır.

Son dönemlerde ekonomik sıkıntılardan dolayı istenmeyen hadiselerin yaşandığını hepimiz biliyoruz. Hayat pahallılığı ve yapılan zamlar geçim sıkıntısı çeken aileleri çok zorda bırakmıştır.

Bunun önüne geçmek için hep birlikte çarelerin düşünülmesi ve tedbirlerin alınması elzemdir.

Bu konuda tüm siyasi partiler, hükümetin ekonomi politikasına katkı sağlayacak çözümler bulmanın arayışı içinde olmalıdır.

En önemli sorumluluk elbette icra makamında olan hükümetindir. Çözüm bulması gerekenler, ülkeyi idare edenlerdir.

İşsizlik almış başını gidiyor. Her ay işsizlik oranlarında artış meydana geliyor. Son açıklanan orana göre işsizlik yüzde 14 olmuştur. Genç işsizlik ise yüzde 27,4’e çıkmıştır. Bu demek oluyor ki, her dört gençten biri işsizdir.

Bu oranlar, AK Parti iktidarındaki en yüksek işsizlik oranlarıdır. İşsizliğin bu derece yüksek olduğu bir toplumun halet-i ruhiyesini varın siz düşünün.

Vatandaşlar gelecek adına çok ümitvar olamıyorlar. Ekonomideki ve işsizlik oranındaki gerçeklik, vatandaşların karamsar olmasına sebebiyet veriyor.

Peki ne olacak, mevcut sorunu nasıl bir çözüm bulunması gerekir? İşte asıl mesele budur. Cevaplanması gereken öncelikli soru budur.

Hükümet siyasi kazanımlar için değil, AK Parti 2023 hedefleri için değil toplumun selameti ve vatandaşlarımızın bu sıkıntılardan kurtulması adına ekonomi politikasındaki istikrarsızlıklara ve işsizlik sorununa ivedilikle çözüm bulması gerekir.

Milleti bankalara mecbur bırakan faize dayalı sistem, vatandaşları günden güne sömürüyor. Yolsuzluk ve israf, günden güne devlet kaynaklarını tüketiyor.

Üretim ve yatırımın önünü açan politikaların benimsenmemesi ve üreticilerin sırtına bindirilen ağır vergiler, firmaları ve iş yeri sahiplerini ciddi ciddi düşündürüyor.

Tüm bu sıkıntılar, hükümetin bu konuyu öncelemesini ve gündeminin ilk sırasına almasını gerektiriyor.

Sorunların çözülmesi ve güven ortamının oluşması için vatandaşlarımızın ciddi beklentileri vardır. Bu beklentilerinin kısa sürede karşılanması temennimizdir.

Umarız, sorun ve sıkıntılar daha da giriftleşmeden ve işsizlik oranları daha da artmadan hükümet ekonomi politikalarındaki başarısızlıklarının farkına varır ve sorunlarla alakalı mutlak çözüm getirecek adımlar atar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.