Selahaddin YILDIRIM

Selahaddin YILDIRIM

Hüseyin’in Varisi: İmam Humeyni

İmam Humeyni (29 Eylül 1902 - 3 Haziran 1989), tarihin ender kaydettiği hakiki devrimcilerdendir. İlmi, takvası, küfre ve zulme karşı ortaya koyduğu destansı mücadelesi ile mazlumlara ilham kaynağı olmuş bu büyük insan, her Müslüman’ın kendisiyle iftihar edeceği örnek bir şahsiyettir. İslam ümmetinin enva-i türlü hakaret ve zilletler içinde yaşamaya mahkûm kaldığı bir zamanda İmam Humeyni direnişin ve mücadelenin bayrağını açtı. Allah’tan başka kimseden korkmayan cesur bir insandı O. Bugün, ümmetin dirilme ve yeniden kendini bulma çabasında İmam’ın payı çok büyüktür. 
 
Bizler, Ümmet bilincini Üstad Bediüzzaman ve İmam Humeyni’den öğrendik. Her tür ırkçılık ve mezhepçiliğin çirkin yüzünü bize onlar gösterdi. Müslümanlar olarak “kardeş olma” dersini şahsen bu iki zattan öğrendim. Rabbim ikisine de rahmet etsin ve onların bize bıraktığı “İslam sancağı altında küfre ve zulme karşı cihad etme” mirasını yaşatmayı nasip etsin.
Evet; bugün, bu her iki zatın geride bıraktığı miras ve servetin ne durumda olduğuna bakınca kendimizi sorgulamamız gereken çok şeyin olduğunu görüyoruz. Zalim Şehinşahlık rejimini alaşağı edip onun patronu Amerika’ya meydan okuyan İmam’ın cesaretine bugün çok daha muhtaç yürekler.  
 
Ne yazık ki, biz, onların bıraktığı mirasa layık olamadık. Vaesefa.. Hayfa.  Uhuvvet risaleleri okuyoruz ama birbirimizden nefret ediyoruz. Küfre karşı tek yumruk olacak yerde, kardeşlerimize cephe almış vaziyetteyiz.“La şerqiyye ve la ğerbiyye, la sünniyye ve la şiiyye”sloganlarını terennüm ediyoruz, ama lisan-ı halimiz, ”semi’na ve aseyna”  ayetinin ifade ettiği korkunç hali arz ediyor.  Şiilerin Sünnileri, Sünnilerin Şiileri kucaklaması, aralarındaki anlamsız ihtilafları kaldırması yerine, birinin diğerini katletmesini talep eden fetvalar çıkarıyoruz. Kılıçlarımızı cahiliye devrinde kalması gereken kör savaşlara dalmak için biliyoruz.
 
Aman ya Rabbi, bu ne musibet! Biz, ancak ortaçağ Avrupa’sında yaşanmış o karanlık günlere mi döndük ne? İlahi, sen bizleri koru! Müslüman kardeşlerimizin kanına ellerimizi bulaştırma. Nefsine uyarak birbirlerinin kanını akıtan kardeşlerimize iz’an ver. İsrail ve bilumum İslam düşmanlarını sevindirecek söz, tavır ve konumlardan bizleri koru ey Rabbimiz! Bize Kutsi kelamında emrettiğin ihlas ve uhuvvetin hakikatini göster, bizi nefsimize uyup da kardeşlerimizin hukukuna tecavüz edenlerden eyleme ya İlahi!
 
Vefat yıldönümü münasebetiyle İmam’ı rahmetle anıyor ve yıllar önce onunla ile ilgili Kürtçe olarak yazdığım bir şiirimi siz değerli kardeşlerim ile paylaşmak istiyorum. 
 
Ev leşkeré Huseynî / Rehma Xweda li ser wi / Huseynin askeri Allahın rahmeti üzerine olsun
Din çu bu ser Sureyya / Derket İmam Xomeyni/ Din süreyyaya gitmişti, çıktı İmam Humeyni
 
Sal nehsed u hefti u neh / Şah reviya li ber me / Yıl bin dokuz yüz yetmiş dokuz, Şah kaçtı önümüzden
Rakir ji çawé me Perde / Rehber İmam Xomeyni/ Gözümüzden kaldırdı perdeyi İmam Humeyni
 
Çi teqva u cesaret /  Edeb u hem firaset / Takva ve cesaret, hem edep hem feraset
Ala İslam girt derket / Mérxas İmam Xomeyni / İslam bayrağını alıp çıktı, yiğit İmam Humeyni
 
Aql u tedbir u heybet / Qebul nekir tu zillet/ Akıl, tedbir ve heybetle, zilleti kabul etmedi
Taet u hem ibadet / Abid İmam Xomeyni/ Hem itaat ve ibadet, abid İmam Humeyni
 
Derxist ji dilé me hemiya / Tirsaçeqel u rovya/ Hepimizin gönlünden çakal ve tilkilerin korkusunu çıkardı
Liber  iblisneteviya / Mürşid İmam Xumeyni/ İblislerin karşısında eğilmedi, İmam Humeyni
 
Bizré azadi reşand / Fermana zalima xwand/ Özgürlük tohumları serpti, zalimlerin ölüm fermanını okudu
Texté firavna hejand / Cengdar İmam Xomeyni/ Firavunların tahtını salladı, savaşçı İmam Humeyni
Agiré inqilab véket / Pir bıxeyr u bereket/ İnkılâbın ateşi yandı, çok hayırlı ve bereketli
Natefe ev hereket / Rêzan İmam Xomeyni/ Sönmesin o hareket Rehber İmam Humeyni.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.